Τα λιοντάρια και το άστρο του… Σεφτσένκο.

Οι Άγγλοι με καρδιά λιονταριού πέταξαν έξω τους Γερμανούς και οι Ουκρανοί από τρίτοι στον όμιλό τους στους 8 του EURO.

Αγγλία – Γερμανία:

Με θάρρος και καρδιά λιονταριού οι Άγγλοι επικράτησαν 2-0 της Γερμανίας στο Γουέμπλεϊ.

Οι Άγγλοι ήταν σε όλη την αναμέτρηση ανώτερη των Γερμανών οι οποίοι αποχαιρέτησαν μετά από 16 χρόνια τον Λεβ από το πάγκο τους μετά τον αποκλεισμό τους.

Η πρώτη φάση στον αγώνα καταγράφηκε στο 16′ μετά από πλασέ του Στέρλινγκ, ο οποίος δεν κατάφερε να κερδίσει τον Νοιερ.

Το παιχνίδι πήγε up tempo. Στο 17 τα λιοντάρια απείλησαν ξανά με κεφαλιά του Μαγκουάιρ αλλά η μπάλα πέρασε διπλα από το δοκάρι του Νοιερ. Δέκα λεπτά αργότερα πάλι ο αμυντικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπιασε κεφαλιά αλλά και πάλι η μπάλα πέρασε άουτ.

Στο 32′ ο Βέρνερ βγήκε στη πλάτη της άμυνας της Αγγλίας αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Πικφορντ. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Στέρλινγκ με ένα σλάλομ, έστρωσε τη μπάλα στον Κέιν με τον Χουμελς να τον σταματάει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε και δεν είχε φάσεις. Ο αγώνας έδειχνε παράταση όμως ο Στέρλινγκ δεν είχε την ίδια άποψη. Στο 75′ ο επιθετικός της Σίτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασσίστ του Σο.

Το Γουέμπλεϊ είχε πάρει φωτιά και παραλίγο να παγώσει όταν ο Μίλερ έχασε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ πλασάροντας άουτ.

Αμέσως μετά μετά από σέντρα του Γκρίζλις, ο Κέιν με κεφαλιά έδωσε τη χαριστική βολή στα Πάντσερ με το πρώτο του γκολ στη διοργάνωση.

Σουηδία – Ουκρανία:

Η Ουκρανία ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 9′ με τον Γιαρεμπτσουκ αλλά ο Όλσεν ήταν σε ετοιμότητα. Στο 19′ ήταν η ώρα της Σουηδίας να απειλήσει με τον Ισακ.

Ο Γιαρμολενκο στο 27′ έκανε το 1-0 έπειτα από φανταστική σέντρα με εξωτερικό φάλτσο του Ζιντσενκο.

Η Ουκρανία δεν χάρηκε για πολύ, αφού στο 44′ χάρη σε μια γκολάρα του Φορσμεργκ, η Σουηδία ισοφάρισε.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν κλάσης ανώτερο, είχε ρυθμό, δοκάρια και πολλές ευκαιρίες. Στο 55′ ο Σιντορτσκουκ τράνταξε το δοκάρι των Σουηδών, ενώ στο 57′ και στο 69′ ο Φορσμεργκ σημάδεψε τα δοκάρια των Ουκρανών με αριστοτεχνικά σουτ.

Όσο περνούσε ο χρόνος οι δύο ομάδες έδειχναν να συμβιβάζονται με την παράταση.

Εφτά λεπτά μετά την έναρξη της παράτασης οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Ντανιελσον έπειτα από παρέμβαση του var αποβλήθηκε για μαρκάρισμα πάνω στον Μπεσεντιν.

Στην παράταση δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο καθώς είχε πολλές διακοπές και η κόπωση ήταν μεγάλη και οι δύο ομάδες περίμεναν τα πέναλτι για να λύσουν τις διαφορές τους.

Όμως ο Σεβτσένκο κάτι είδε στον ύπνο του. Στο 105′ πέρασε τον Ντοβπικ στο ματς και στο 122′ σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Ζιντσενκο.

Κάπως έτσι η Ουκρανία από εκεί που πέρασε τρίτη στον όμιλο της, οριακά, πήρε στους 8 της διοργάνωσης.