ΑΕΚ – Απολλων Λεμεσού 3-0

Η ΑΕΚ στη πρόβα τζενεραλε πριν τα προκριματικά του Conference League ενάντια στη Βελεζ, κέρδισε εύκολα 3-0 τον Απόλλωνα Λεμεσού

Η Βελεζ θα είναι η αντίπαλος της ΑΕΚ στα προκριματικά του UEFA Conference League.

Ο Λιβαϊ Γκαρσία ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα που σημείωσε δύο πολύ όμορφα γκολ και έδωσε μια ασσίστ στον Πέτρο Μάνταλο.

Στα δέκα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η ΑΕΚ είχε βάλει δύο γκολ. Στο 6′ ο Μανταλος με τον ελντερ Λόπεζ συνεργάστηκαν από τα αριστερά με τον τελευταίο να βγάζει τη σέντρα και τον Λιβαϊ Γκαρσία με σουτ στη κίνηση να ανοίγει το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Λιβαϊ Γκαρσία έκανε κάθετη πάσα στον Μάνταλο τον έβγαλε τετ α τετ, αυτός αστόχησε αλλά με δεύτερη προσπάθεια έκανε το 2-0.

Το γρήγορο προβάδισμα έκανε την ΑΕΚ να παίξει πιο ελεύθερα με τους παίχτες της ΑΕΚ να πιέζουν μέχρι το 30′ και να έχουν την απόλυτη υπεροχή.

Μετά το 30 και έως το τέλος του ημιχρόνου ο Απόλλων Λεμεσού άρχισε να πάτα λίγο πιο καλά στον αγωνιστικό χώρο και δημιουργούσε φάσεις απέναντι από την άμυνα της ΑΕΚ της οποίες δεν μπόρεσε να κάνει γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα ξανά με τον Λιβαϊ Γκαρσία να χτυπάει ξανά στο 6′ του δεύτερου ημιχρόνου. Με ένα ωραίο σλάλομ και αφού πέρασε 3 παίχτες του Απόλλων Λεμεσού πλασαρε Πο κοντά για το 3-0.

Μετά το 60′ ο Μιλογεβιτς δοκίμασε σχηματισμό 3-4-3 με το πλάνο της Ένωσης να μην αλλάζει.

Οι φιλόξενοι δημιούργησαν κάποιες φάσεις με αποκορύφωμα αυτή στα χασομερια του αγώνα όταν ο Τσιντωτας σε προσπάθεια του να διώξει έκανε λάθος και έδωσε τη μπάλα στους παίχτες του Απόλλων που δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Μπακάκης (63΄Σβάρνας), Νεντελτσιάρου (46′ Μήτογλου), Τζαβέλλας (87′ Ρουκουνάκης), Λόπες (46′ Μιτάι), Σιμάνσκι (87′ Σαμπανάτζοβιτς), Σάκχοφ, Γκαρσία (79′ Νταντσένκο), Μάνταλος (87′ Ραντόνια), Αλμπάνης (65′ Τάνκοβιτς), Ανσαριφάρντ (87′ Κοσίδης)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ: Γιοβάνοβιτς, Χαμάς (61′ Ίντζια), Ουέλινγκτον, Κατελάρης, Φιλιώτης, Μάρκοβιτς (70′ Παπουνασβίλι), Ντένιτς, Κυριάκου, Ζράντι, Πίττας, Ψύχας (61′ Μαλεκίδης)