ΑΕΚ – Απόλλων Σμύρνης 2-0

Φιλική νίκη για τους κιτρινόμαυρους

Οι παίκτες του Βλάνταν Μιλόγεβιτς μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατόρθωσαν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ μόλις 8ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ο Λε Ταλέκ έπιασε την κεφαλιά και ο Ανσαριφάρντ με γυριστό σουτ έκανε το 1-0.

Ο Απόλλων ισορρόπησε το παιχνίδι αμέσως και έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης στο 20ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Ντομίνγκες, κατέληξε στο δοκάρι του Στάνκοβιτς.

Μέχρι το πρώτο μισάωρο το παιχνίδι ήταν σε απόλυτη ισορροπία. Στο 31′ η ΑΕΚ βρέθηκε κοντά στο 2-0 πάλι με τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος έπειτα απο σέντρα του Τάνκοβιτς, έπιασε το σουτ στο δεύτερο δοκάρι όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βέρχουλστ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο για την ΑΕΚ. Με γκολ από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία. Στο 60′ ο εξτρέμ της Ένωσης επιχείρησε ένα δυνατό σουτ εντός περιοχής, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ, με αυτή να είναι η τελευταία καλή ευκαιρία του αγώνα ουσιαστικά.

Αξίζει να σημειωθεί πως από πλευράς ΑΕΚ πραγματοποίησαν ανεπίσημο ντεμπούτο ο Χατζισαφί, που ξεκίνησε βασικός και ο Μισλέν, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 61′ αντί του Στράτου Σβάρνα.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σβάρνας (61’ Μισελέν), Βράνιες (81’ Λάτσι), Τζαβέλλας (81’ Μήτογλου), Χατζισαφί (81’ Παρράς), Λε Ταλέκ (81’ Σαμπανάτζοβιτς), Σιμάνσκι, Γκαρσία (81’ Ραντόνια), Αλμπάνης (46’ Σάκχοφ), Τάνκοβιτς (81’ Ρουκουνάκης), Ανσαριφάρντ (81’ Κοσίδης)

Απόλλων Σμύρνης: Βέρλχουστ, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Φατιόν, Κάστρο, Κραγιόπουλος, Τσιλούλης, Παμλίδης, Ντάουντα

Στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξαν και οι: Ιωαννίδης, Ντεντάκης, Βιτλής, Ράιλι, Ματέι