Αγγλίδα στο ραντεβού της με την Ιταλία

Στην παράταση κρίθηκε και αυτός ο ημιτελικός. Το «χρυσό» γκολ, ο Κέιν

Ο Χάρι Κέιν ήταν αυτός που έβγαλε τα κάστανα από τη φωτιά. O επιθετικός της Τότεναμ έστειλε τα Τρία Λιοντάρια για πρώτη φορά σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, ενώ είναι και πρώτη φορά από το 1996 που φτάνουν μέχρι το τέλος της διαδρομής σε διεθνή διοργάνωση.

Η Αγγλία είχε το τίτλο του φαβορί. Έπαιζε στο Λονδίνο και όλοι περίμεναν να περάσει στο τελικό. Ωστόσο η Δανία ήταν πολύ μαχητική. Κατάφερε και προηγήθηκε με απίστευτη εκτέλεση φάουλ του Ντάμσγκααρντ (30΄) και είχε τον Κάσπερ Σμάιχελ σε φοβερή κατάσταση.

Στο 38′ ο Στέρλινγκ θέλησε να «σκοτώσει» τον Κάσπερ Σμάιχελ σουτάροντας πάνω του από το μισό μέτρο, χάνοντας ανεπανάληπτο τετ-α-τετ. Ένα λεπτό αργότερα αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει ο Στέρλινγκ το έκανε ο Κάιερ, όταν σε μία προσπάθεια να διώξει τη μπάλα ώστε να μην την πάρει ο Στέρλινγκ και σκοράρει, την έσπρωξε στα δίχτυα της ομάδας του.

Το 1-1 ήταν το σκορ της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, με τον αγώνα να πηγαίνει στη παράταση.

Στην παράταση η Αγγλία πίεσε από την αρχή για να βρει το γκολ που θα της έδινε το εισιτήριο για τον τελικό και το βρήκε στο 102′. Σε μία αμφισβητούμενη φάση καθώς υπήρχε και δεύτερη μπάλα μέσα στο γήπεδο, ο Μέλε ανέτρεψε τον Στέρλινγκ μέσα στη περιοχή, με τον Μακέλι να καταλογίζει πέναλντι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Κέιν, με τον Σμάιχελ να αποκρούει, αλλά ο επιθετικός της Τότεναμ πήρε το ριμπάουντ, έκανε το 2-1 και έβαλε… φωτιά στο Γουέμπλεϊ. Με αυτό το γκολ έφτασε τον Γκάρι Λίνεκερ, καθώς έφτασε τα 10 γκολ σε μεγάλη διοργάνωση (EURO,MUNDIAL).

Αγγλίδα λοιπόν στο ραντεβού της Κυριακής και περιμένουμε να μάθουμε ποια ομάδα θα είναι η επόμενη πρωταθλήτρια Ευρώπης.