Άλλαξε ο χρόνος, όχι ο Παναθηναϊκός.

Συντριβή του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ από την ΤΣΣΚΑ

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Τι και αν έφυγε το 2021, τι και αν ήρθε το 2022, ο Παναθηναϊκός έμεινε ο ίδιος. Προφανώς επηρεασμένος από τον Κορονοϊό ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλός. Εξάλλου είχε χάσει και πολλές προπονήσεις για να μην έχει μεγαλύτερη εξάπλωση κρουσμάτων.

Όσο άντεξε ο Παναθηναϊκός το πάλεψε. Πόσο άντεξε; Oκτώ λεπτά. Δεν είχε αντοχές, ρυθμό αγώνα και ένταση στο παιχνίδι του το τριφύλλι. Ακόμα και η επικοινωνία ανάμεσα στους παίκτες εχθές δεν έγινε με σωστό τρόπο. Δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη είχε το προβάδισμα στο σκορ 20-19, όταν ο Γκριγκόνις σούταρε με σπάσιμο μέσης από το τρίποντο μπροστά στον Παπαγιάννη, έβαλε το καλάθι και κέρδισε το φάουλ για μία συμπληρωματική βολή.

Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε ξανά στο ΟΑΚΑ, γιατί δεν μπόρεσε να κερδίσει τίποτα από την άμυνα που έπαιζε για ακόμη μία φορά. Η ΤΣΣΚΑ με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χάκετ, Σενγκέλια και Γκριγκόνις έτρεξε σερι 21-0 με το σκορ από το 20-19 υπέρ του Παναθηναϊκού να πηγαίνει στο 20-40 υπέρ της ΤΣΣΚΑ.

Από το 8ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Παναθηναϊκός έχασε το προβάδισμα έως το 22ο λεπτό το επι μέρους σκορ υπέρ της ΤΣΣΚΑ ήταν 13-43 (33-62). Νομίζω πως αυτό το σκορ τα δείχνει όλα και πως το παιχνίδι δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης.

Ο Παναθηναϊκός έχει χάσει στα τελευταία 6 (!) παιχνίδια του. Από τα 6 πάλεψε μόλις το ένα. Αυτό με την Μπαρτσελόνα, που ήταν θεωρητικά το πιο δύσκολο. Στα υπόλοιπα έχασε με διαφορές από -15 έως -24.

Από εχθές πολύ κουβέντα γίνεται για τον Δημήτρη Πρίφτη και για το πως κατεβάζει την ομάδα. Εγώ πιστεύω πως και ο καλύτερος προπονητής της Ευρώπης να καθίσει στον πάγκο του Παναθηναϊκού δεν θα μπορέσει να κάνει πολύ περισσότερα.

Πιθανόν ο προπονητής των «πράσινων» να ευθύνεται για τις επιλογές που έκανε το καλοκαίρι. Παρόλα αυτά ξέρουμε πως το επίπεδο της Ευρωλίγκα χρόνο με το χρόνο ανεβαίνει και χωρίς καπετάνιο στην διοίκηση του Παναθηναϊκού τα πράγματα θα ήταν δύσκολα.

Οπότε καλό θα ήταν να κριθεί για αντικειμενικούς στόχους, όπως το κύπελλο και το πρωτάθλημα και όχι για την πορεία της ομάδας στην Ευρώπη.