Δύο Αχαιοί αθλητές στην εθνική ομάδα στίβου που θα ταξιδέψει στην Εσθονία!

Με τη διεξαγωγή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κ20 συμπληρώθηκε η ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας, που θα γίνει στο Ταλίν της Εσθονίας από τις 15 έως τις 18 Ιουλίου.

Mε την προσθήκη δύο Αχαιών συμπληρώθηκε η εθνική ομάδα στίβου που θα εκπροσωπήσει την χώρα μας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 που θα γίνει στο Ταλίν της Εσθονίας από τις 15 έως τις 18 Ιουλίου.

Ο λόγος για τους δύο βαδίστες, τον Αλέξανδρο Μορτζάκη της Ολυμπιάδας Πατρών και τον Ανδρέα Μπαχό του Αθηνόδωρου Αιγίου.  Συνολικά 40 αθλητές και αθλήτριες πέτυχαν τα όρια πρόκρισης για τη διοργάνωση και θα έχουν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα από τα σημαντικότερα αθλητικά γεγονότα της σεζόν.

Στην ομάδα μετέχουν και αθλητές της κατηγορίες Κ18, που πήραν την αγωνιστική ευκαιρία, μετά την ακύρωση της δικής τους ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Η ομάδα έχει πλουραλισμό, φρεσκάδα και ταλέντο και συμμετοχή στα περισσότερα από τα αγωνίσματα του προγράμματος.

Αλέξανδρος Μορτζάκης: Γεννημένος πρωταθλητής στα τερέν! – Matchnews.gr

Ο Αλέξανδρος Μορτζάκης

 

ΣΤΙΒΟΣ: Ο Ανδρέας Μπαχός, “έπιασε” το όριο για το πανευρωπαϊκό! -  protionline.grprotionline.gr

Ο Ανδρέας Μπαχός

 

Αναλυτικά η ομάδα

Άνδρες Κ20

100μ./4Χ100 μ.: Νίκος Παναγιωτόπουλος (Αθλος Κερατσινίου)

200μ./4Χ100 μ.: Γιάννης Καριοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)

800 μ.: Σπύρος Ντουραχάνης (ΑΟ Κέρκυρας 2015)

3.000 μ.: Παναγιώτης Πετρουλάκης (ΓΑΣ Ιλισσός)

3.000 μ.: Νίκος Σταμούλης (ΓΕ Αγρινίου)

Επί κοντώ: Σωτήρης Χύτας (Αμεινίας Μεσογείων)

Μήκος: Θοδωρής Σκουρός (Αθηναϊκός Όμιλος)

Μήκος: Ανδρέας Αντωνακόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

Τριπλούν: Γιώργος Βασιλογιαννακόπουλος (Μεσσηνιακός ΓΣ)

Τριπλούν: Σπύρος Καραλής (ΟΣΦΠ)

Σφαιροβολία/Δισκοβολία: Κωστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σερρών)

Σφαιροβολία: Αννίβας Οικονόμου (Αμεινίας Μεσογείων)

Δισκοβολία: Κώστας Μπουζάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Δισκοβολία: Δημήτρης Παυλίδης (ΑΣ Αίας Κιλκίς)

Σφυροβολία: Ορέστης Ντουσάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Σφυροβολία: Θοδωρής Ζιώγας (ΓΑΣ Νιγρίτας)

Σφυροβολία: Νικόλας Πολυχρονίου (ΑΕΚ)

10.000 μ. βάδην: Ανδρέας Μπαχός (ΑΣ Αιγίου Αθηνόδωρος)

10.000 μ. βάδην: Αλέξανδρος Μορτζάκης (ΑΕ Ολυμπίας Πατρών)

4Χ100 μ.: Κώστας Μίλιος (Αθλος Άρτας)

4Χ100 μ.: Γεράσιμος Καμπίτσης (ΣΑΚΑ)

4Χ100 μ.: Γιάννης Γρανιτσιώτης (ΓΟ Γιάννης Παλάσκας)

Γυναίκες Κ20

100 μ./200 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

800 μ.: Ελλη – Ευτυχία Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)

1.500 μ.: Βασιλεία Σπύρου (Πανιώνιος)

5.000 μ.: Ιωάννα Πασπαλιάρη (Πανιώνιος)

3.000 μ. στιπλ: Βασιλική Καλιμογιάννη (ΓΣ Ηρακλής)

3.000 μ. στιπλ: Νικολέττα Ραφαϊλάκη (ΑΟ Λασιθίου)

400 μ. εμπ.: Άννα Χατζηπουργάνη (ΓΑΣ Αρχέλαος)

Ύψος: Σάντυ Παπακώστας (ΟΦΚΑ Περιστερίου)

Επί κοντώ: Ηλιάνα Τριανταφύλλου (ΓΣ Σέρρες 93)

Επί κοντώ: Αναστασία Ρέτσα (Αμεινίας Μεσογείων)

Τριπλούν: Σωτηρία Ράπτη (ΑΓΣΙ)

Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)

Σφαιροβολία: Μαρία Σουγκλάκου (σφαιροβολία)

Σφαιροβολία: Μαρία Ανδρεάδη (ΓΣ Ηλιούπολης)

Δισκοβολία: Αρετή Φιλιππίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)

Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)

10.000 μ. βάδην: Αναστασία Αντωνοπούλου (Ικαρος Ν. Ιωνίας).