Γιατί να τελειώνουν τέτοια ματς;

Οι Ελβετοί έριξαν στο καναβάτσο τους Γάλλους και οι Κροάτες δεν μπόρεσαν να τελειώσουν μία μεγάλη ανατροπή απέναντι στους Ισπανούς

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Δύο αγώνες για την φάση των 16 του EURO βγαλμένοι από… φωτοτυπικό. Η μόνη διαφορά ήταν ότι στο ένα η ομάδα που γύρισε το ματς και το πήγε στη παράταση κέρδισε και η άλλη έχασε. Πάμε να τα δούμε πιο αναλυτικά.

Κροατία – Ισπανία: 3-3 (3-5 στη παράταση)

Οι Ισπανοί είχαν τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά, αλλά «πάγωσαν» μετά από ένα τραγικό λάθος του τερματοφύλακά τους στο 20′. Ο Πέδρι πιεζόμενος γύρισε τη μπάλα πίσω στον Ουνάι Σίμον, αλλά ο τερματοφύλακας της «φούριας ρόχας» έχασε το κοντρόλ με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στα δίχτυα του!

Οι Κροάτες εκμεταλλευόμενοι το σοκ των Ισπανών πίεσαν για να διπλασιάσουν το προβάδισμά τους αλλά ο Βλάσιτς έστειλε τη μπάλα άουτ σε ανεπανάληπτο τετ-α-τετ στο 25′.

Οι Ίβηρες μετά το σοκ άρχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα ξανά με επιτυχία και στο 38′ κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Ο Αθπιλικουέτα σούταρε από μακριά, ο Λιβάκοβιτς έδιωξε με υπερένταση, αλλά ο Σαράμπια πήρε τη μπάλα στην επαναφορά και με κοντινό σουτ έκανε το 1-1.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν διέφερε καθόλου από το τέλος του πρώτου. Οι Ισπανοί με έντονη πίεση προς την αντίπαλη άμυνα πήραν το προβάδισμα  στο 57′. Ο Τόρες σέντραρε και με κεφαλιά ο Αθπιλικουέτα έκανε το 1-2.

Στο 76′ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι τελείωνε, καθώς ο Φεράν Τόρες, o οποίος δέχτηκε καταπληκτική μπαλιά 40 μέτρων από τον Πάου Τόρες, έκανε το 1-3 με όμορφη ενέργεια.

Εκεί που όλοι περίμεναν την καθίζηση της Κροατίας, αυτή αντέδρασε… Στο 85′ ο Μόντριτς μπήκε στη περιοχή και πάσαρε στον Όρσιτς, ο οποίος νίκησε τον Σιμόν μειώνοντας σε 2-3 και δίνοντας ελπίδες στους Κροάτες. Η ισοφάριση ήρθε στο 92′, όταν ο Ορσιτς έβγαλε σέντρα και Ο προωθημένος Πάσαλιτς με κεφαλιά δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Σιμόν!

Και να η πρώτη παράταση της ημέρας.

Οι Κροάτες μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια για την ολική ανατροπή και έχασαν ευκαιρίες με τον Κράμαριτς και Πάσαλιτς. Αλλά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου λέει ότι αν δεν το βάλεις το γκολ θα το φας. Έτσι και έγινε. Ο Όλμο (μεγάλος πρωταγωνιστής της παράτασης) σέντραρε και ο Μοράτα από κοντά με αριστερό βολέ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Ίβηρες. Τρία λεπτά αργότερα ο Όλμο (ξανά) έκανε τη παράλληλη μπαλιά και ο Ογιαρθάμπαλ έκανε το 3-5. Οι Ισπανοί είχαν την ευκαιρία στο τέλος της παράτασης να κάνουν το 3-6 αλλά η μπάλα χτύπησε το δοκάρι μετά από σουτ του Όλμο.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γκβάρντιολ, Γιουράνοβιτς (74’ Μπρέκαλο), Τσαλέτα Τσαρ, Βίντα, Κόβατσιτς (79’ Μπούντιμιρ), Μπρόζοβιτς, Μόντριτς (114′ Ιβάνουσετς), Βλάσιτς (79’ Πάσαλιτς), Ρέμπιτς (67’ Όρσιτς), Πέτκοβιτς (46’ Κράμαριτς)

ΙΣΠΑΝΙΑ (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν, Αθπιλικουέτα, Έρικ Γκαρσία (71’ Πάοθ Τόρες), Γκαγιά (77’ Άλμπα), Λαπόρτ, Μπούσκετς (101’ Ρόδρι), Πέδρι, Κόκε (77’ Φαμπιάν Ρουίθ), Φεράν Τόρες (88’ Ογιαρθάμπαλ), Σαράμπια (71’ Όλμο), Μοράτα

Γαλλία – Ελβετία: 3-3 (3-4 στα πέναλντι)

Όταν βγήκαν οι συνθέσεις των δύο ομάδων όλος ο κόσμος αναρωτιόταν γιατί αλλάζει σχήμα ο Ντεσάμπ; Γιατί να χαλάσει τη χημεία της ομάδας του; Την απάντηση την έδωσαν τα media της Γαλλίας. «Του το ζήτησαν οι Γιορίς και Πογκμπα, κι εκείνος τους άκουσε». Οι Γάλλοι φίλαθλοι είχαν βγάλει τα τσεκούρια τους και ήξεραν ποιον θα αποκεφαλίσουν σε περίπτωση αποκλεισμού!

Ο αγώνας για κακή τύχη του Ντεσάμπ δεν ξεκίνησε καλά για τη Γαλλία. Μόλις στο 15′ ο Σεφέροβιτς άνοιξε το σκορ για τους Ελβετούς! Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν η εξής. Η μπάλα στη Γαλλία και από τα πλάγια και με σέντρες μήπως βρούμε κανένα γκολ. Οι Ελβετοί είχαν καταλάβει το προβλέψιμο παιχνίδι των Γάλλων και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 0-1 υπερ των Ελβετών.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με αλλαγή για τη Γαλλία. Ο Ντεσάμπ έβλεπε ότι το παιχνίδι δεν του πήγαινε. έβγαλε τον Λεγκλέτ και έβαλε μέσα τον Κομάν.

Παρόλα αυτά στο 55′ ο Ντεσάμπ είχε την Παναγία των Παρισίων μαζί του. Η Ελβετία κέρδισε πέναλτι και ο Ροντρίγκες ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Γιορίς τον «ψάρωσε» και απέκρουσε το πέναλτι δίνοντας στους Γάλλους οξυγόνο για να συνεχίσουν την προσπάθεια τους για την ανατροπή.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τους Ελβετούς, στα επόμενα 4 λεπτά θα έβλεπαν τους Γάλλους να γυρίζουν τούμπα το ματς, με 2 γκολ του Μπενζεμά στο 57′ και στο 59′ από ασσίστ του Εμπαπέ και του Γκριεζμάν. Εκεί δηλαδή που θα γινόταν 0-2, έγινε 2-1. Απίστευτα πράγματα.

Ο Πέτκοβιτς βλέποντας την ομάδα του να «νεκρώνει» αποφάσισε να κάνει διπλή αλλαγή (73′) βάζοντας τον Γκαβράνοβιτς και τον Εμπαμπου. Δεν ξέρω τι όνειρο είδε αλλά του βγήκε στο 100%.

Δύο λεπτά αργότερα (75′) οι Γάλλοι βρίσκονταν έξω από την περιοχή των Ελβετών. Μετά από διαδοχικές κόντρες η μπάλα έφτασε στον Πογκμπά αυτός την έστρωσε μπροστά του και με ένα ασύλληπτο πλασέ έξω από την περιοχή των Ελβετών έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι για το 3-1.

Όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει όπως με το μάτς των Ισπανών οι οποίοι έκαναν και αυτοί το 3-1 στο 76′. Αλλά οι Ελβετία μεταμορφώθηκε σε… Κροατία και έκανε ότι οι Κροάτες στους Ισπανούς. Οι Γάλλοι δεν υπολόγισαν στις αλλαγές του Πέτκοβιτς και νόμιζαν ότι καθάρισαν τη μπουγάδα. Ο Εμπαμπού έδωσε την ασσίστ στον Σεφέροβιτς στο 81′ για το 3-2 και ο Γκαβράνοβιτς αφού έβαλε ένα γκολ που το ακυρώθηκε σωστά ως οφσαϊντ, είπε να βάλει και ένα που να μετράει (90′) και να στέλνει τους Ελβετούς στην παράταση! Μία παράταση που δεν θα γινόταν αν ο Κομάν δεν είχε σημαδέψει το οριζόντιο δοκάρι του Σομερ.

Στη παράταση η Γαλλία είχε μία πολύ καλή ευκαιρία με τον Εμπαπέ στην οποία η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Σομερ. Η Ελβετία αμυνόταν με νύχια και με δόντια και όσο ο χρόνος πέρναγε και το σκορ έμενε ισόπαλο σκεφτόταν τα πέναλντι.

Έτσι και έγινε. Οι δύο ομάδες αφού δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους ούτε στη παράταση, πήγαν στα πέναλντι. Εκεί που δεν είχε χαθεί κανένα από τα 9 πρώτα πέναλντι, ήρθε ο Εμπαπέ που έμελλε να είναι ο μοιραίος για τους πετεινούς. Δεν κατάφερε να νικήσει το Σομερ, με την Ελβετία να πανηγυρίζει μία επική πρόκριση απέναντι στη πρωταθλήτρια κόσμου.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Βαράν, Λενγκλέ (46΄ Κομάν – 111΄ Τιράμ), Κιμπεμπέ, Παβάρ, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό, Γκριεζμάν (88΄ Σισοκό), Μπενζεμά (94΄ Ζιρού), Μπαπέ.

ΕΛΒΕΤΙΑ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ροντρίγκεζ (86΄ Μεχμέντι), Ακάνζι, Ελβέντι, Βίντμερ (73΄ Μπαμπού), Φρόλιερ, Τσάκα, Ζούμπερ (77΄ Φάσναχτ), Σακίρι (73΄ Γκαβράνοβιτς), Εμπολό (79΄ Βάργκας), Σεφέροβιτς (97΄ Σερ).