H τράπεζα ότι και όπως να γίνει σου δίνει τόκο

Ο Ολυμπιακός έρμαιο στις ορέξεις των Τούρκων, οι οποίοι δεν είχαν στην διάθεσή τους τον Ντε Κολό και τον Βέσελι.

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Μετά από απουσία 19 ημερών ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Κωνσταντινούπολη για να ξαναπαίξει σε αγώνα Ευρωλίγκα μετά τη νίκη του στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού, καθώς πολλοί παίκτες του είχαν βρεθεί θετικοί στον ιό, με αποτέλεσμα να αναβληθούν δύο παιχνίδια των «ερυθρόλευκων».

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ταξίδεψε στη Τουρκία δίχως απουσίες, σε αντίθεση με τους Τούρκους οι οποίοι θα στερούνταν των υπηρεσιών των Νάντο Ντε Κολό και Γιαν Βέσελι.

Όλα έμοιαζαν να είναι στρωμένα για τον Ολυμπιακό. Μέχρι την ώρα που ξεκίνησε το παιχνίδι.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν δύσκολα. Επηρεασμένοι από την αγωνιστική απραγία των τελευταίων εβδομάδων, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν μουδιασμένα και χωρίς ρυθμό (10-7 στο 6’). Ωστόσο, o Βεζένκοφ με τον Φαλ έδειχναν να μπορούν να συνεργαστούν στην αρχή του παιχνιδιού (αμφότεροι φάνηκαν επηρεασμένοι από την απραγία). Επίσης η είσοδος των Κώστα Σλούκα και Γιώργου Πρίντεζη έδωσε επιθετική ώθηση στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία με ένα επί μέρους σκορ 10-1 έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +6 (11-17).

Τα κάκιστα περιφερειακά ποσοστά (1/9 μέχρι το 11’), σε συνδυασμό με τις αργές επιστροφές και την παθητική άμυνα, έδωσαν στους Τούρκους το δικαίωμα να περάσουν στην αντεπίθεση και να προσπεράσουν με 20-19. Ο Γιώργος Πρίντεζης, όμως, δήλωσε και πάλι «παρών»! Ο αρχηγός του Ολυμπιακού άνοιξε πυρ από τα 6.75μ. και ο Ολυμπιακός πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (24-28, στο 24’).

Μέχρι εκείνη την στιγμή οι παλιοσειρές «τραβούσαν» τον Ολυμπιακό. Πρίντεζης και Παπανικολάου ήταν απολαυστικοί σε άμυνα και επίθεση.

Οι απουσίες που δεν είχε εν ώρα ταξιδιού προέκυψαν εν ώρα παιχνιδιού

Από εκεί και πέρα – και ενώ έγραψα πιο πάνω πως ο Ολυμπιακός ταξίδεψε χωρίς απουσίες- η ψυχολογία του Ολυμπιακού χάνεται καθώς τραυματίζεται ο ΜακΚίσικ, αποβάλλεται ο Γιώργος Μπαρτζώκας και μάνι μάνι ο πρέπει να συνεχίσει τον αγώνα του με δύο πολύ σημαντικές απουσίες.

Το ημίχρονο κλείνει με τον Ολυμπιακό να προηγείται με τρεις πόντους (36-39), αλλά όλα έδειχναν πως τα πράγματα στην επανάληψη θα είναι ζόρικα.

Από την αρχή της τρίτης περιόδου έως το 26′ ο Ολυμπιακός είχε δεχτεί 5 τρίποντα. Κατ’ εμέ κάπου εκεί το παιχνίδι είχε τελειώσει παρόλο που η διαφορά ήταν μόνον δύο πόντοι (56-54).

Αναζητείται άμυνα.

Οι Τούρκοι σκόραραν 25 πόντους στη δεύτερη περίοδο, 30 στη τρίτη και 28 στην τέταρτη. Ο Ολυμπιακός από τα 18 παιχνίδια που έχει παίξει στην ευρωλίγκα σε 5-6 είχε μία άσχημη περίοδο και συνήθως το πλήρωνε. Θυμάμαι χαρακτηριστικά την δεύτερη περίοδο στη Ρωσία με την ΤΣΣΚΑ στην οποία δέχτηκε 28 πόντους και έβαλε μόλις 13. Έρχεται στο μυαλό μου η τρίτη περίοδος στην Βαρκελώνη που δέχτηκε επίσης 28 πόντους, ενώ έβαλε μόλις 15. Ακόμα μία περίπτωση, αυτή τη φορά εντός έδρας αλλά με τον αγώνα να έχει κριθεί από πολύ νωρίς, είναι απέναντι στη Μακάμπι όταν δέχτηκε 28 πόντους ξανά στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας 19.

Είμαι βέβαιος όμως πως δεν υπάρχει παιχνίδι του Ολυμπιακού φέτος που να έχει τόσα αμυντικά κενά. Που να δέχεται πάνω από 25 πόντους σε τρεις περιόδους. Ποιες τρεις; Δεν θυμάμαι παιχνίδι να δέχεται πάνω από 25 πόντους, ούτε σε δύο περιόδους. Υπάρχουν μετρημένα 3 παιχνίδια που δέχτηκε 28 πόντους σε μία περίοδο αλλά στις άλλες τρεις πάλευε.

Εχθές λοιπόν δέχτηκε πάνω από 25 πόντους σε τρεις(!) περιόδους. Εκτός αυτού έκανε αρνητικό ρεκόρ στους πόντους που δέχεται ανά περίοδο με τους 30 πόντους που δέχτηκε στη τρίτη περίοδο.

Το «σκούριασμα» των παικτών του Ολυμπιακού, μετά τα κρούσματα που είχε η ομάδα, φάνηκε εχθές. Εύχομαι και ελπίζω να μη τους επηρεάσουν για τη συνέχεια της σεζόν και η συγκεκριμένη αναμέτρηση να είναι μία άσχημη παρένθεση στη φιλοσοφία που έχει περάσει ο κόουτς του Ολυμπιακού.

Ο Ολυμπιακός έως τώρα στη χρονιά έδειχνε πως όλα του τα ματς τα παλεύει επειδή παίζει άμυνα, κυνηγά κάθε χαμένη μπάλα, πηδά για τα ριμπάουντ και αποφεύγει τα βιαστικά λάθη στο παιχνίδι του. Έπαιρνε ενέργεια από την άμυνα για να μεγαλώσει τη διαφορά και δεν βασιζόταν στην επίθεσή του. Όλοι ξέρουμε πως η επίθεση είναι ρουλέτα. Αν μπουν τα σουτ είναι όλα καλά. Αν δεν μπουν, τρεχάτε ποδαράκια μου.

Εξάλλου, Ο Παναγιώτης Γιαννάκης το είχε πει: «Η άμυνα είναι σαν την τράπεζα ότι και όπως να γίνει σου δίνει τόκο, η επίθεση είναι σαν το χρηματιστήριο πότε πάνω και πότε κάτω»