Η Αργεντινή σήκωσε το Κοπα Αμέρικα μέσα στο Μαρακανά

Με γκολ του Άνχελ Ντι Μαρία η Αργεντινή σήκωσε το 15ο Κοπα Αμέρικα στην ιστορία της ισοφαρίζοντας την Ουρουγουάη.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη μπάλα να παίζεται στο χώρο του κέντρου και με πολλά μαρκαρίσματα. Μόλις στο 3′ βγήκε η πρώτη κίτρινη κάρτα στον Φρεντ για επικίνδυνο παίξιμο.

Πρώτη μη ολοκληρωμένη προσπάθεια για τη Βραζιλία σε σουτ του Νεϊμάρ από το ύψος του πέναλτι που κοντραρε σε αμυντικούς στο 13′.

Μέχρι το 20′ το ματς δεν είχε ρυθμο. Είχε πολλά νεύρα, σκληρά μαρκαρίσματα και τη σελεσάο να έχουν την κατοχή.

Στο 22′ από μια φοβερή μπαλιά του Ντε Πολ, ο Ντι Μαρία πήρε τη μπάλα μπροστά του και με μια πανέμορφη λομπα κρέμασε τον Εντερσον γράφοντας έτσι το 1-0 για την αλμπισελεστε.

Το ημίχρονο δεν είχε να προσφέρει τίποτα άλλο εκτός από σκληρές μονομαχίες, τη Βραζιλία να προσπαθεί να πιέσει και να μην έχει καμία σοβαρή ευκαιρία για γκολ. Η Αργεντινή είχε καταλάβει το παιχνίδι της, ήταν καλά διαβασμενη και δεν απειλήθηκε καθόλου στο πρώτο ημίχρονο.

Η Βραζιλία ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή. Βγήκε ο Φρεντ και μπήκε ο Ρομπέρτο Φιρμινο.

Η σελεσαο έδειχνε να πατάει καλύτερα. Στο 52′ πέτυχε γκολ με τον Ρισαρλισον αλλά ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίχτης σε τετ α τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Εμιλιάνο Μαρτίνεθ. Αυτή ήταν η πρώτη τελική της σελεσάο στον αγώνα.

Μέχρι και το 80′ δεν υπήρχε κάποια αξιόλογη φάση. Ήταν ένα παιχνίδι με πολύ σκληρά μαρκαρίσματα και από τις δύο πλευρές.

Στο 82′ η Βραζιλία είχε μια καλή στιγμή με το σουτ του Γκαμπριέλ Μπαρμποσα να καταλήγει κόρνερ, αφού χτύπησε στα σώματα.

Στο 87′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεϊμάρ ο Γκάμπριελ Μπαρμποσα έκανε το μονοκόμματο σουτ αλλά ο Εμιλιάνο Μαρτίνεθ έδιωξε τη μπάλα. Στη συνέχεια της φάσης ο Μέσι έβγαλε την Αργεντινή στη κόντρα, έδωσε στο Ντε Πολ και αυτός ξανά στο Μέσι ο οποίος σε θέση τετ α τετ γλίστρησε και δεν μπόρεσε να περάσει τον Εντερσον.

Κάπως έτσι η Αργεντινή κατέκτησε το Κοπα Αμέρικα με MVP του τουρνουά τον Λιονέλ Μέσι για πρώτη φορά μετά το 1993.

Ο Μέσι βγήκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης επίσης με 4 γκολ.

Πολυτιμότερος παίχτης του αγώνα ήταν ο Άνχελ Ντι Μαρία.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μοντιέλ, Ρομέρο (79′ Πετσέλα), Οταμέντι, Ακούνια, Ντε Πολ, Παρέδες (54′ Γκουίδο Ροντρίγκες), Λο Σέλσο (63′ Ταγλιαφίκο), Ντι Μαρία (79′ Παλάτσιος), Λ. Μαρτίνες (79′ Γκονσάλες), Μέσι.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Έντερσον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ρενάν Λόντι (76′ Έμερσον), Κασεμίρο, Φρεντ (46′ Φιρμίνο), Έβερτον (63′ Βινίσιους), Πακετά (76′ Μπαρμπόσα), Νεϊμάρ, Ρισάρλισον.