Λουντογκόρετς – Ολυμπιακός 2-2 (4-1 τα πέναλντι)

Δεν συνεχίζει στο Champions League ο Ολυμπιακός. Παίζει με Σλόβαν Μπρατισλάβας στα playoffs του Εuropa League.

O αγώνας ξεκίνησε με τη μπάλα να παίζεται στο κέντρο. Καμία ομάδα δεν είχε την υπεροχή  και δεν υπήρχε ούτε μία ευκαιρία μέχρι το πρώτο μισαώρο.

Στο 31′ στη πρώτη του φάση ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με τον Εμβιλά να πλασάρει στη κίνηση έπειτα απο σέντρα του Μασούρα.

Η Λουντογκόρετς απο εκείνη τη στιγμή ξεκίνησε να πιέζει τον Ολυμπιακό και να μπαίνει επικίνδυνα στην περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά όποτε χρειάστηκε η άμυνα του Ολυμπιακού έδωσε λύσεις στη πίεση των Βούλγαρων.

Το πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ήταν εφιαλτικό για τους «ερυθρόλευκους». Στο 47′ με αυτογκόλ του Σεμέδο έχασαν το προβάδισμα ενώ στο 55′ με πέναλντι του Ντεσπότοφ βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Όμως δώδεκα λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το σκορ με πέναλντι του Ελ Αραμπί. Εκεί λοιπόν που περιμέναμε τον Ολυμπιακό να αντιδράσει μετά το 2-2, τελικά η Λουντογκόρετς έβγαλε αντίδραση και πίεση. Κάπου εκεί ο Τζολάκης έδειξε την αξία του προβαίνοντας σε σημαντικές επεμβάσεις. Στο 74′ ο Σωτηρίου από κοντά μέσα στη μεγάλη περιοχή έκανε το σουτ, με τον νεαρό κίπερ των ερυθρόλευκων να διώχνει σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Ντεσπότοβ απείλησε με τον Τζολάκη ξανά να αποκρούει.

Σαν να μην έφτανε η κακή εμφάνιση του Ολυμπιακού, στο 86′ ήρθε η αποβολή του Μπα και ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να κλειστεί πίσω για να κρατήσει το σκορ.

Φυσικό επακόλουθο ήταν οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στη παράταση καθώς το εκτός έδρας γκολ από φέτος δεν ισχύει.

Η Λουντογκόρετς πίεσε εκμεταλευόμενη το αριθμητικό της πλεονέκτημα αλλά ο Ολυμπιακός αμυνόταν με τις δύο γραμμές άμυνας πολύ στενά και έτσι οι Βούλγαροι δεν έβρισκαν κενά στην άμυνα του Ολυμπιακου και έτσι επιχειρούσαν μακρινά σουτ χωρίς καμία τύχη.

Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει τη διαφορά σε ένα ματς με αγχωτική εξέλιξη και έτσι οδηγήθηκε στην παράταση.