ΝΒΑ: Μπακς-Χοκς 113-116: «Mπρέικ» και 1-0 για την Ατλάντα στους τελικούς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με εξαιρετική εμφάνιση «άγγιξε» το triple double με 34 πόντους, 12 ριμπάουντ και 9 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετός.

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Οι Χοκς κατάφεραν να «σπάσουν» την έδρα των Μπακς με το καλημέρα καθώς είχαν τον Τρέι Γιανγκ σε μια από τις κορυφαίες του εμφανίσεις φέτος, αφού σταμάτησε στους 48 πόντους, 11 ασσίστ και 7 ριμπάουντ ενώ είχε σαν άξιο συμπαραστάτη τον Κόλινς ο οποίος είχε 23 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Οι Μπακς από την άλλη ξεκίνησαν με το αριστερό στους τελικούς της Ανατολής, καθώς ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που είχε 34 πόντους, 12 ριμπάουντ, 9 ασσίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 41 λεπτά συμμετοχής δεν ήταν αρκετός. Ο Χολιντέι βοήθησε αρκετά με τους 33 πόντους του, αλλά ο Κρις Μίντλετον κινήθηκε σε ρηχά νερά καθώς τελείωσε τον αγώνα με 15 πόντους και 0/9 τρίποντα!

Η ομάδα του Γιάννη είχε πλεονέκτημα κάτω από τη ρακέτα και το ήξερε. Αυτό προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και εν μέρη τα κατάφερε καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, τη βρήκε με μικρό μεν, προβάδισμα δε (59-55).

Με τον Γιάνγκ να κάνει ότι θέλει την άμυνα των Μπακς και να συνδέεται με το καλάθι με ότι τρόπο μπορεί να κατεβάσει ανθρώπινος νους, οι Χοκς πέρασαν μπροστά με +8 (78-86). Ωστόσο οι Μπακς έκαναν στο τέλος την αντεπίθεσή τους και με ένα  σερι 13-2 βρέθηκαν μπροστά με (105-98).

Κάπου εκεί το ματς φάνηκε να τελειώνει, αλλά οι «Αετοί» είχαν έναν ακόμα άσσο στο μανίκι τους. Ο Καπέλα 29 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έφερε ξανά τούμπα το ματς καθώς έκανε το (111-112). Εν συνεχεία το ματς πήγε στις ελεύθερες βολές για να διαμορφωθεί το τελικό 113-116.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-25, 59-54, 85-88, 113-116

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 4 (2/3 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (14/23 δίποντα, 6/8 βολές, 12 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ σε 41 λεπτά), Λόπεζ 7 (1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Μίντλετον 15 (6/14 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 40:34), Χόλιντεϊ 33 (9/14 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόνατον 4 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Πόρτις 11 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Φορμπς 5 (1), Τιγκ

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (ΜακΜίλαν): Χέρτερ 13 (1/6 τρίποντα), Κόλινς 23 (10/11 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 15 ριμπάουντ), Καπέλα 12 (6/9 δίποντα, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 4 (1/6 σουτ), Γιανγκ 48 (13/21 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 10/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 6 λάθη σε 41:05), Γκαλινάρι 9 (4/9 σουτ), Χιλ 4, Γουίλιαμς 3 (1), Οκόνγκου