Ολυμπιακός – Σλόβαν Μπρατισλάβας 3-0

Έκλεισε VIP θέση για τους ομίλους ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός έκλεισε θέση στους ομίλους του Europa League και αν είναι τυχερός θα είναι και στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας. Έτσι θεωρητικά πάντα θα έχει μία πιο βατή κλήρωση.

Οι ερυθρόλευκοι έδειξαν από την αρχή πως το παιχνίδι το ήθελαν. Η εμφάνιση των παιχτών του Πέδρο Μαρτίνς δεν είχε καμία σχέση με τις εμφανίσεις που είδαμε ενάντια στη Λουντογκόρετς. Η ομάδα ήταν συμπαγής είχε πάθος, είχε διάθεση και ενέργεια.

Από το τρίτο κιόλας λεπτό φάνηκαν οι διαθέσεις των ερυθρόλευκων όταν ο Εμβιλά βρήκε χώρο και έκανε ένα σουτ αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στο 23′ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε κόρνερ, ο Μασούρας πήρε τη κεφαλιά αλλά ούτε ο Ελ Αραμπί ούτε ο Σισέ μπόρεσαν να σπρώξουν τη μπάλα στα δίχτυα από ευνοϊκή θέση.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Βάτσλικ βρήκε με τα χέρια στο κέντρο τον Αγκιμπού Καμαρά αυτός με μία πάσα βρήκε τον Γιώργο Μασούρα και ο Έλληνας διεθνής με τη μία έκοψε τη μπάλα στο ύψος του πέναλντι που βρήκε μόνο του τον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό να χάνει την ευκαιρία του αγώνα αφού πλάσαρε πάνω στον Kόβαν ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Το κόρνερ ανέλαβε να εκτελέσει ο Βαλμπουενά, ο Μασούρας πήρε τη πρώτη κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Ελ Αραμπί που από θέση έξω αριστερά έκανε τη σέντρα και ο Σισέ σε ρόλο φορ έπιασε ένα γυριστό το οποίο έβγαλε ο Κόβαν.

Στο 36′ ο Καμαρά σούταρε από μακριά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ. Το κόρνερ εκτέλεσε πάλι ο Βαλμπουενά και μετά από ένα μίνι πανικό στην άμυνα της Σλόβαν η μπάλα έφτασε στον Καμαρά που με φανταστικό σουτ με το αριστερό άνοιξε το σκορ.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ελ Αραμπί προσπάθησε να απειλήσει αφού γύρισε το σώμα του αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 48′ ο Ρέαμπτσιουκ έκανε σέντρα η μπάλα έφτασε στον Εμβιλά αυτός σούταρε και ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να βάλει το πόδι του για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Αγκιμπού Καμαρά βρήκε χώρο σούταρε η μπάλα πέρασε λίγο μπροστά από τον Ελ Αραμπί που πάλι δεν πρόλαβε να της αλλάξει πορεία.

Στο 52′ ο Βαλμπουενά έβγαλε πολύ ωραία σέντρα ο Καμαρά πετάχτηκε στη πορεία της μπάλας δεν την βρήκε και ο Σισέ με προβολή από κοντά έκανε το 2-0.

Στο 62′ ο Βατσλίκ για δεύτερη φορά έπαιξε γρήγορα τη μπάλα και έβγαλε στη κόντρα τον Ολυμπιακό, αλλά το πλασέ του Μασούρα με το αριστερό  έδιωξε ο Κόβαν.

Η πίεση συνεχιζόταν και τρία λεπτά αργότερα οι αμυντικοί της Σλόβαν ξαναέκαναν λάθος. Ο Λαλά έκλεψε, έδωσε στον Αγκιμπού, αυτός στον Μασούρα που έκανε το σουτ μέσα από τη περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον  Κόβαν.

Στο 68′ μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Εμβιλά πήρε τη πρώτη κεφαλία και ο Σισέ ο οποίος πίεζε το Μοζίκοφ τον ανάγκασε να βάλει λάθος το σώμα του και να κάνει το 3-0 με αυτογκολ.

Η πρώτη φάση για την Σλόβαν έγινε στο 85′ όταν ο Βλάντιμιρ Βάις από τα 30 μέτρα σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ (75′ Μάρκοβιτς), Παπασταθόπουλος, Λαλά, Μαντί Καμαρά (80′ Κούντε), Εμβιλά, Μασούρας (87′ Βρουσάι), Αγκιμπού Καμαρά (80′ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά (74′ Ονιεκούρου), Ελ Αραμπί

Σλόβαν: Τσόβαν, Κασία, ντε Καμπς, Βάις, Ιμπραχίμ (67′ Χέντι), Ζμραλ, Αμπένα, Κανκάβα, Πάουσεκ (67′ Στρέλετς), Μπόζικοβ, Τσάβριτς