Ωραίο συναίσθημα να πετάς πέτρες στη θάλασσα

Ο Ολυμπιακός έκανε την Αρμάνι Μιλάνο να μοιάζει με μικρή ομάδα την κέρδισε εύκολα μπροστά στα μάτια του Τζόρτζιο Αρμάνι και έσπασε ρεκόρ.

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Όπως όλοι ξέρουμε και από τον Θρυλέων αλλά και από το Πόρτο Λεόνε σήμα κατατεθέν του Ολυμπιακού είναι το λιοντάρι. Αν το λιοντάρι το πληγώσεις και δεν το σκοτώσεις, το πιο πιθανόν είναι να σε κατασπαράξει. Ο Ολυμπιακός πληγώθηκε πολύ από την ήττα στο ΣΕΦ από τον Παναθηναϊκό και την πλήρωσε αυτός που βρέθηκε στο δρόμο του. Κοινώς ο Ολυμπιακός… Ξεχ-αρμάνι-ασε.

Η ομάδα του Γίωργου Μπαρτζώκα μπήκε δυναμικά στον αγώνα και πριν καλά καλά το καταλάβουν οι παίκτες του Ετόρε Μεσίνα βρέθηκαν στο -11 (2-13). Οι παίκτες του Ολυμπιακού ένοιωθαν λες και πέταγαν πέτρες στη θάλασσα και έβαζαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 7/8 τρίποντα, και το σκορ να είναι στο 25-30 (+5) για τους Πειραιώτες.

Η Αρμάνι έδειξε να μπαίνει πάλι στο παιχνίδι στις αρχές του δεύτερου δεκάλεπτου καθώς ισοφάρισε σε 33-33. Πήρε 2-3 λεπτά στον Ολυμπιακό να προσαρμοστεί μετά από τις πολλές αλλαγές του κόουτς Μπαρτζώκα αλλά μετά οι ερυθρόλευκοι πήραν σχετικά εύκολα την διαφορά ξανά με μεγάλα σουτ από την περιφέρεια. Την αρχή έκανε ο Σάσα Βεζένκοφ με την σκυτάλη να περνά σε Σλούκα και Λαρεντζάκη με το ημίχρονο να τελειώνει στο 45-60.

Το πρώτο ρεκόρ για τους ερυθρόλευκους ήταν γεγονός. 60 (!) πόντους σε ένα ημίχρονο με τρομακτική ευστοχία έξω από την γραμμή των 6.75. Έκανε απίστευτα πράγματα ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αδύνατον να συνεχίσει σε αυτό το τέμπό. Είχε βάλει 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και άλλους 30 στο δεύτερο.

Η επιστροφή στο παρκέ δεν ήταν ανάλογη όπως αναμενόταν. Η ευστοχία των δύο πρώτων δεκαλέπτων δεν θα μπορούσε να συνεχιστεί και γι΄ αυτό σε κάθε φάση ο Γιώργος Μπαρτζώκας επισήμαινε στους παίκτες του πόσο σημαντικό είναι να παίξουν καλή άμυνα και να προσέχουν ώστε να μην χάνουν τα ριμπάουντ και να μην δίνουν δεύτερες ευκαιρίες στην Αρμάνι.

Χαρακτηριστικό της άμυνας και των δύο ομάδων στο δεύτερο ημίχρονο είναι πως μετά από 4:30 λεπτά το σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 5-2 υπέρ της Αρμάνι και εν τέλει το τελικό σκορ της περιόδου 12-12.

Ο Εξαιρετικός Σιλντς (26 πόντους) κρατούσε όσο μπορούσε την Αρμάνι αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του. Όλοι περίμεναν τον Ροντρίγκες ή τον Ντιλέινι να βοηθήσει αλλά κανένας από τους δύο δεν ήταν σε τόσο καλή μέρα όσο θα ήθελε ο Ετόρε Μεσίνα.

Με την διαφορά στους 15 πόντους και με την Αρμάνι να μην μπορεί να απειλήσει εκτός από προσωπικές φάσεις του Σιλντς, η τελευταία περίοδος ήταν απλά για να μάθουμε το τελικό αποτέλεσμα αλλά και για να σπάσει ένα ακόμα ρεκόρ ο Ολυμπιακός.

Ο Ολυμπιακός σε όλη την αναμέτρηση πέτυχε συνολικά 18 τρίποντα, καταρρίπτοντας την προηγούμενη καλύτερή τους επίδοση, η οποία ήταν το 2016 με την Χίμκι. Το απόλυτο ρεκόρ το έχει η Μπουντούτσνοστ με 21 εύστοχα το 2018 απέναντι στην Μπασκόνια.

Όμως τα ρεκόρ δεν σταματούν εδώ. Για να είμαι πιο συγκεκριμένος τα ρεκόρ του Ολυμπιακού σταματούν εδώ, όμως υπάρχει ένα προσωπικό ρεκόρ, το οποίο έσπασε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος με τους 18 πόντους (5/9 τρίποντα) που πέτυχε έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μόλις ξεκίνησε μία σειρά εκτός έδρας αγώνων και κατάφερε να πάρει τον πιο δύσκολο εξ’ αυτών, τουλάχιστον θεωρητικά. Ακολουθεί ταξίδι σε Καζάν και Βελιγράδι.

Αν οι ερυθρόλευκοι έχουν την ίδια νοοτροπία και την ίδια διάθεση στην άμυνα δεν έχουν να φοβηθούν κάτι.

Η φετινή ομάδα του Ολυμπιακού αν έχει υγεία και ηρεμία δείχνει πως μπορεί να κάνει πραγματάκια.