Παναθηναϊκός-Αλ Ταβόν 1-1

Στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος 1-1 με την πιο έτοιμη Αλ Ταβόν, παίζοντας καλό ποδόσφαιρο στο Β’ μέρος.

Ισόπαλος 1-1 αναδείχτηκε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο φιλικό της προετοιμασίας, απέναντι στην Αλ Ταβόν από την Σαουδική Αραβία. Δύο πρόσωπα έδειξε το τριφύλλι. Στο πρώτο ημίχρονο με το 4-4-2 δεν ήταν καλοί και οι αντίπαλοι τους επέβαλαν το ρυθμό τους, ενώ στο δεύτερο μέρος με το 4-2-3-1 έλεγξαν το τέμπο και ήταν αυτοί που είχαν τις μεγάλες ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη.

Ο Γιοβάνοβιτς είδε τους παίκτες του και στα δύο ημίχρονα να προσπαθούν να ακολουθήσουν τις οδηγίες του, άλλοτε με επιτυχία και άλλοτε όχι. Τα φιλικά εξάλλου αυτό το χαρακτήρα έχουν. Είναι για τους προπονητές. Για να δουν πράγματα που πρέπει να διορθώσουν και να δουν επίσης αυτά που δουλεύουν στην προετοιμασία αν βγαίνουν στο χορτάρι.

Η Αλ Ταβόν άρχισε δυνατά το παιχνίδι. Στο 2′ και στο 13′ απείλησε τον Διούδη με σουτ του Γιαζίντ. Ο Παναθηναικός απο τη μεριά του είχε μία κεφαλιά του Βέλεθ, μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες.

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 38’, όταν ο Μακέντα έκανε τακουνάκι με αποδέκτη τον Χατζηθεοδωρίδη και αυτός με δυνατό σουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι. Η χαρα του Παναθηναϊκού κράτησε μόλις τρία λεπτά. Ο Ναουάφ πήρε τη μπάλα έξω από την περιοχή και πάσαρε στον Ταβάμπα και αυτός με πλασέ σκόραρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στο γήπεδο και είχε στο σε έξι λεπτά τρείς φάσεις. Στο 53′ ο Ενγκαμπακοτό απείλησε με φάουλ, στο 58′ ο ίδιος παίκτης απείλησε με πλασέ μέσα από τη περιοχή και ένα λεπτό αργότερα ο ο Ιωαννίδης πλάσαρε εξ’ επαφής στο οριζόντιο δοκάρι. Από εκεί και πέρα Ο ρυθμός έπεσε με τη μοναδική φάση πριν τελειώσει ο αγώνας να γίνεται στο 89′ όταν ο Ιωαννίδης πέρασε φανταστικά δύο παίχτες, έβγαλε στον  Καμπετσή, ο οποίος στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Ρόμπι, Βέλεθ, Χατζηθεοδωρίδης, Μαουρίσιο, Αλεξανδρόπουλος, Σαβιέρ, Βιγιαφάνιες, Καρλίτος, Μακέντα

Β’ ημίχρονο: Διούδης (61’ Χριστογεώργος), Σάντσεθ, Χουάνκαρ, Σερπέζης, Σιδεράς, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (55’ Αθανασακόπουλος), Μπουζούκης (71’ Καμπετσής), Σανκαρέ, Ενγκμπακοτό, Ιωαννίδης

ΑΛ ΤΑΑΒΟΝ (Νέστορ Ελ Μαέστρο): Κάσιο, Γιαζίντ, Ταβάμπα, Σάντρο, Νουάφ, Αμποζμπάν, Κάντι, Σμουχάν, Παϊντόντ, Τζάγκο,