Παναθηναϊκός – Λαμία 3-2

Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός το 3-2

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη πρώτη φιλική του νίκη στο τελευταίο του φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, επικρατώντας 3-2 της Λαμίας.

Ο Γιοβάνοβιτς είδε τα δύο νέα μεταγραφικά αποκτήματα, με τον Βιτάλ να αγωνίζεται για 60 λεπτά και να δείχνει ορισμένα καλά στοιχεία καθώς και το 70λεπτο του Λούντκβιστ ο οποίος επίσης είχε θετική παρουσία στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Ωστόσο ο τεχνικός των πρασίνων θα πρέπει να προβληματιστεί διότι ο Παναθηναϊκός για μία ακόμη φορά δεν κράτησε το 0 στην άμυνά του.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, είχε την υπεροχή αλλά το σουτ του Λούντκβιστ στο 5′ στην απευθείας εκτέλεση φάουλ και το σουτ του Σάντσες στο 29′ μετά από ενέργεια του Βιτάλ δεν βρήκαν στόχο. Ενδιάμεσα η Λαμία είχε απειλήσει στο 23′ με τον Ελευθεριάδη και Τζανδάρη με το σουτ του τελευταίου να καταλήγει άουτ.

Στο 31′ το τριφύλλι πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Μαουρίσιο να σκοράρει με δυνατή κεφαλιά μετά από κόρνερ του Λούντκβιστ ο οποίος ανέλαβε όλα τα στημένα στο διάστημα που αγωνίστηκε. Όπως και στα προηγούμενα φιλικά όμως οι πράσινοι έδειξαν αδράνεια στην άμυνα και με τη σέντρα η Λαμία ισοφάρισε με δυνατό σουτ του Ορτέγκα από το ύψος της περιοχής με τον Ισπανό να είναι ανενόχλητος.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός με τον Βιτάλ βρέθηκε κοντά στο γκολ στο 51′ αλλά το σουτ του Βραζιλιάνου απομάκρυνε ο Σαράνοφ. Ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Λούντκβιστ με νέα εκτέλεση φάουλ ανάγκασε τον Σαράνοφ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Ο Βιτάλ, λίγο πριν γίνει αλλαγή, στο 59′ έκανε την ωραία ενέργεια, απέφυγε δύο αντιπάλου του και έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω. Στο 61′ ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές με τους Κώτσιρα, Βέλεθ, Χουάνκαρ και Βιγιαφάνιες να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.

Το τριφύλλι θα μπορούσε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 73′ όταν ο Βιγιαφάνιες έδωσε στον Χουάνκαρ αυτός έκανε τη σέντρα με την κεφαλιά του Μαουρίσιο να φεύγει άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα όμως η Λαμία στην πρώτη της φάση στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να πάρει προβάδισμα. Ο Μανουσάκης έκανε την κούρσα και τη σέντρα με τον Βλαχομήτρο να σκοράρει.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Στο 86′ ο Βιγιαφάνιες έδωσε ωραία στον Μπουζούκη και ο Έλληνας μέσος με ωραία ενέργεια και σουτ ισοφάρισε σε 2-2.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Καρλίτος όταν μετά από μπαλιά τρύπα του Αϊτόρ ο Χουάνκαρ έβγαλε τη σέντρα πάρε-βάλε στον Καρλίτος που σκόραρε και έδωσε στον Παναθηναϊκό την πρώτη φιλική του επικράτηση.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιοβάνοβιτς): Ξενόπουλος, Σάντσες (61′ Κώτσιρας), Πούγγουρας (61′ Βέλεθ), Σάρλια, Χατζηθεοδωρίδης (61′ Χουάνκαρ), Πέρεθ (74′ Αθανασακόπουλος), Μαουρίσιο, Αϊτόρ, Λούντκβιστ (70′ Μπουζούκης), Βιτάλ (61′ Βιγιαφάνιες), Μακέντα (70′ Καρλίτος).

ΛΑΜΙΑ (Γρηγορίου): Σαράνοφ, Σκόνδρας (62′ Μαζουλουξής), Αντέτζο (62′ Βύντρα), Ορτέγκα (56′ Σαραμαντάς), Τζανετόπουλος (83′ Τσούκαλος), Ρόμανιτς (56′ Μανουσάκης), Τζανδάρης (83′ Μαργαρίτης), Νούνες (76′ Τρουμπούλος), Γκέντζολου (36′ Τιρόνε, 83′ Προβυδάκης), Καραμάνος (71′ Βλαχομήτρος), Ελευθεριάδης (56′ Μανούσος).