ΠΑΟΚ – Ριέκα 1-1

Γλίτωσε στα χασομέρια ο ΠΑΟΚ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να πιέζει και να πατάει σχετικά εύκολα περιοχή.  Παρ΄όλα αυτά η πρώτη του καλή στιγμή είναι εκτός περιοχής με ενα σουτ του Ζιβκοβιτς στο 8ο λεπτό.

Οχτώ λεπτά αργότερα η Ριέκα απάντησε με ένα σουτ από τα 25 μέτρα. Η μπάλα βρήκε στο Βιειρίνια που προσπάθησε να απομακρύνει αλλά άθελά του άλλαξε πορεία στη μπάλα και αυτή κατευθυνόταν στα δίχτυα. Όμως ο Πασχαλάκης έδειξε τα αντανακλαστικά του και έκανε σωτήρια επέμβαση στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Στο 25′ ο Κούρτιτς σε προσπάθειά του έξω απο τη περιοχή σούταρε με το αριστερό όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 33′ έπειτα από δύο συνεχόμενα λάθη του Μπίσεσβαρ η Ριέκα έκλεψε τη μπάλα και με σουτ ο Ιβαν Λεβινίτσα κέρδισε τον Πασχαλάκη και έγραψε το 1-0 παγώνοντας τη Τούμπα.

Ο ΠΑΟΚ πριν τελειώσει το ημίχρονο απείλησε άλλες δύο φορές με τον Ζβιντέρσκι. Την μία στο 39′ με σουτ έξω από τη περιοχή και την άλλη στο 45′ όταν ο Μπίσεσβαρ σένταρε και ο Ζβιντέρσκι με κεφαλιά δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε με το… «μαχαίρι στα δόντια». Έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. όμως καμία από αυτές δεν ήταν κλασική ευκαιρία για γκολ. Η αρχή έγινε στο 51′ όταν ο Ζβιντέρσκι σούταρε με το αριστερό εντός περιοχής αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Βιερίνια έκανε το γέμισμα ο Ελ Καντουρί πετάχτηκε στη πορεία της μπάλας αλλά δεν πρόλαβε για λίγο να την ακουμπήσει και να της αλλάξει τη πορεία.

Στο 60′ ο Μπίσεσβαρ έστρωσε πολύ ωραία έξω από τη περιοχή για τον επερχόμενο Κούρτιτς αλλά το πλασέ του νέου μεταγραφικού αποκτήματος του ΠΑΟΚ πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 68′ έπειτα από γέμισμα του Κούρτιτς η μπάλα έγινε διεκδικήσιμη και μετά από ένα μποτιλιάρισμα που υπήρχε στη περιοχή της Ριέκα η μπάλα χάθηκε από τους αμυντικούς της ενώ ο Πρσκάλο ήταν εκτεθειμένος μακριά από το τέρμα του. Η μπάλα κατέληξε στον Σβάμπ ο οποίος την έσπρωξε προς το τέρμα αλλά ο Γκάλοβιτς ήταν εκεί για να διώξει πάνω στη γραμμή.

Δύο λεπτά αργότερα ο Λουκας Τέιλορ έβγαλε ωραία σέντρα αλλά το μονοκόματο σουτ του Σβάμπ έφυγε ψηλά.

Στο 80’μετά από σέντρα του Τόμας Μουργκ  ο Ζβιντέρσκι έπιασε τη κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ.

Δύο λεπτά πριν το φινάλε ο ΠΑΟΚ φωνάζει δικαιολογημένα για πέναλντι, καθώς μετά απο γύρισμα που έκανε ο Σβαμπ η μπάλα βρήκε πάνω στο χέρι του Γκάλοβιτς όμως ο διαιτητής του αγώνα είπε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Ότι δεν κατάφερε μόνος του ο ΠΑΟΚ το κατάφερε η Ριέκα. Στη τελευταία φάση του αγώνα ο Γκάλεσικ σε προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα έβαλε αυτογκολ και έτσι ο ΠΑΟΚ έσωσε τη παρτίδα στα χασομέρια.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σοάρες (31′ Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (90′ Καγκάβα), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς (72′ Μουργκ), Μπίσεσβαρ (72′ Κούτσιας), Ελ Καντουρί (90′ Εσίτι), Σβιντέρσκι.

ΡΙΕΚΑ: Πρσκάλο, Τόμετσακ (72′ Μπούσνια), Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Βούκτσεβιτς (76′ Γκάλεσιτς), Τσέριν (76′ Λίμπερ), Λεπίνιτσα, Πάβιτσιτς, Ισά, Αμπέμ.