ΠΑΤΡΑ 5/7 – 28/7 : 7ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Πελοποννήσου

Το Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ της Πελοποννήσου γεννήθηκε το 2015, με πρωτοβουλία του «Κέντρου Δημιουργικού Ντοκιμαντέρ Καλαμάτας», με αρχικό σκοπό να παρέχει στις τοπικές κοινωνίες πρόσβαση σε ευρωπαϊκά και διεθνή ντοκιμαντέρ. Χάρη στις συνεχείς προσπάθειες των μελών του, και με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού, το φεστιβάλ αναπτύχθηκε γρήγορα.

 

Στόχος του φεστιβάλ είναι η προώθηση της ευρωπαϊκής δημιουργίας ντοκιμαντέρ, η συμβολή στην κινηματογραφική εκπαίδευση και η ανάπτυξη ανταλλαγών μεταξύ επαγγελματιών του κινηματογράφου, η ανάπτυξη του κοινού του εκτός της Περιφέρειας μέσω της επικοινωνιακής στρατηγικής του, η ενίσχυση των συμφωνιών και των συνεργασιών με άλλα ευρωπαϊκά φεστιβάλ και ιδρύματα.

 

Η κύρια εκδήλωση του Φεστιβάλ πραγματοποιείται κάθε χρόνο στην πόλη της Καλαμάτας, ενώ μεγάλο μέρος του προγράμματος προβάλλεται σε άλλες 8 πόλεις της Πελοποννήσου (Καλαμάτα, Πάτρα, Σπάρτη, Άργος, Ναύπλιο, Γύθειο, Αμαλιάδα, Ξυλόκαστρο και Ακράτα) ενώ ο αριθμός των πόλεων του δικτύου αυξάνεται κάθε χρόνο.

 

Πρόγραμμα Πάτρας 5-28/07

 

Δευτέρα 5/7

21:00 – Η Κολομβία στην αγκαλιά μου (91′)

Jenni Kivistö

23:00 – #387 (62’)

Madeleine Leroyer

 

Τετάρτη 7/7

21:00 – Αγαπητό μου παιδί (86′)

Luca Ammendola

23:00 – Όφιρ (97’)

Alexandre Berman

 

Δευτέρα 12/7

21:00 – Χαμένες ζωές (92’)

Michael Hewitt & Dermot Lavery

23:00 – Υποδειγματική συμπεριφορά (85’)

Audrius Mickevicius

 

Τετάρτη 14/7

21:00 – Σταθερό πλάνο- 100 λήψεις στην Πλατεία Αξιοπρέπειας (66’)

Cristián Pérez Reyes

23:00 – Ο Άνεμος. Ένα Ντοκιμαντέρ Τρόμου (75’)

Michal Bielawski

 

Δευτέρα 19/7

21:00 – Το Ταξίδι του Χαβιέ Ερώ (96′)

Javier Corcuera

23:00 – Εξέγερση στο γκέτο – Η άγνωστη ιστορία (60’)

Yuval Haimovich Zuser

 

Τετάρτη 21/7

21:00 – Bajo fuego (85′)

Sjoerd van Grootheest & Irene Vélez-Torres

23:00 – Είμαι η Έρικο (72’)

Jannik Splidsboel

 

Δευτέρα 26/7

21:00 – Αλέξανδρος ο τρελός (65’)

Pedro Pires

23:00 – Σιωπή – Φωνές της Λισαβόνας (86′)

Judit Kalmár & Celine Coste Carlisle

 

Τετάρτη 28/7

21:00 – Φωτογράφος του πολέμου (78’)

Boris Benjamin Bertram

23:00 – Ο χρόνος είναι με το μέρος μας (62’)

Katy Léna Ndiaye