Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζίτζι Ντοναρούμε που έπιασε τα δύο τελευταία πέναλντι η Ιταλία φώναξε... Its coming Rome.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζίτζι Ντοναρούμα η σκουάντρα ατζούρα είναι Πρωταθλήτρια Ευρώπης. Ο Ιταλός τερματοφύλακας έπιασε τα δύο τελευταία πέναλντι και έστειλε το τρόπαιο στη Ρώμη.

O Σάουθγκέιτ έβαλε στο τέλος της παράτασης τους Σάντσο και Ράσφορντ για τα πέναλντι και αποδείχτηκαν μοιραίοι καθώς το πέναλντι του Ράσφορντ χτύπησε στο δοκάρι, ενώ του Σάντσο το έπιασε ο Ντοναρούμα.

Ο Αγώνας

Η Αγγλία μπήκε φουριόζα παίρνοντας δύναμη από 60.000 και πλέον Άγγλους, που είχαν κάνει το Γουέμπλεϊ «καμίνι». Μόλις στο 2′ η Αγγλία άνοιξε το σκορ σοκάροντας τους Ιταλούς και βάζοντας φωτιά σε όλο το νησί. Μια φάση που άρχισε και τελείωσε στον Λουκ Σο.

Ο αριστερός μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκλεψε τη μπάλα πίσω από τη σέντρα, έδωσε στον Κέιν και αυτός «άπλωσε» το παιχνίδι δεξιά στον Τρίπιερ. Ο δεξιός μπακ των τριών λιονταριών σέντραρε στο δεύτερο δοκάρι που βρήκε τον Σο, ο οποίος είχε προωθηθεί και με σουτ στη κίνηση πέτυχε ένα πανέμορφο γκολ στη κλειστή γωνιά του Ντοναρούμα.

Αυτό ήταν το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία του EURO και o Σο γίνεται ο πρώτος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκοράρει σε τελικό EURO.

Οι Άγγλοι συνέχισαν να ελέγχουν το ματς, με τους Ιταλούς να είναι σε κατάσταση σοκ και να μην μπορούν να αναπτυχθούν σωστά. Ότι σχεδίαζε ο Μαντσίνι πριν τον αγώνα είχε πάει στράφι. Η Ιταλία δέχτηκε ένα γκολ μόλις στο δεύτερο λεπτό και έπρεπε να αναπροσαρμόσει τα πλάνα του καθώς είχε σχεδιάσει ένα παιχνίδι υπομονής.

Στο πρώτο μισάωρο η Ιταλία δεν υπήρχε στο γήπεδο. Είχε χάσει και την υπομονή της και τη συγκέντρωσή της. Σε αυτό το διάστημα η Αγγλία προσπάθησε να πετύχει και ένα δεύτερο γκολ, χωρίς ωστόσο να έχει κάποια σπουδαία στιγμή,

Από το 30 και έπειτα η Ιταλία ξεκίνησε να βρίσκει τα πατήματά της, να αναπτύσσεται πιο ορθολογικά αλλά παρόλα αυτά η μοναδική της καλή ευκαιρία στο ημίχρονο ήρθε από ατομική προσπάθεια του Κιέζα στο 35′. Κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο βρίσκοντας την Αγγλία να προηγείται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο oι ατζούρι μπήκαν καλύτερα στο ματς δείχνοντας πως έχουν αφήσει πίσω τους το κακό πρώτο ημίχρονο. Ο Μαντσίνι έκανε κάτι που δύσκολα θα αποφάσιζε προπονητής που η ομάδα του έχανε. Έβγαλε τον Ιμόμπιλε και αποφάσισε να παίξει με ψευτοεννιάρι τον Ινσίνιε και τον Κιέζα περιμετρικά του. Ο κάθε φίλαθλος που υποστήριζε την Ιταλία, εκείνη τη στιγμή του έριχνε μπινελίκια.

Κι’ όμως αποδείχτηκε ότι κάτι παραπάνω ήξερε. Η Ιταλία μετά από αυτή την αλλαγή βρήκε κίνηση στην  επίθεσή της και «πάτησε» την Αγγλία μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας. Η κατοχή είχε φτάσει το 71% υπέρ των Ιταλών. Το Γουέμπλεϊ είχε γύρει προς την περιοχή του Πίκφορντ και ήταν θέμα χρόνου η Ιταλία να βρει τουλάχιστον ένα τέρμα.

Στο 61′ αυτός ο… «διάολος» ο Κιέζα αποφάσισε με το έτσι θέλω να κάνει άνω κάτω την άμυνα των Άγγλων. Αφού «άδειασε» όποιον βρήκε μπροστά του σούταρε χαμηλά στη γωνία του Πικφορντ με τον Άγγλο τερματοφύλακα να διώχνει δύσκολα. Πέντε λεπτά αργότερα η «σκουάντρα ατζούρα» κέρδισε κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε ο Μπεράρντι με τον Κριστάντε να παίρνει τη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, τον Κιελίνι να προσπαθεί να κάνει τη προβολή αλλά να μην μπορεί εν τέλει, τον Βεράτι να παίρνει δεύτερη κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και τον Μπονούτσι παίρνοντας το «ριμπάουντ» από τη μικρή περιοχή να ισοφαρίζει.

O Σάουθγκεϊτ έβλεπε το «χάρο» να έρχεται με το δρεπάνι να του πάρει το κεφάλι. Οι Άγγλοι δεν μπορούσαν να αλλάξουν δεύτερη πάσα με τους Ιταλούς να είναι συνεχώς μπροστά από τη περιοχή του Πίκφορντ. Έτσι, αποφάσισε να φρεσκάρει το κέντρο του αποσύροντας τον Ράις και βάζοντας τον Χέντερσον.

Το τελευταίο εικοσάλεπτο ο ρυθμός έπεσε. Από τη μία η κούραση και από την άλλη ο τραυματισμός του Κιέζα, επηρέασε πολύ την Ιταλία. Ο Κιέζα ήταν ο μόνος που έπαιζε κάθετα, απέναντι στην άμυνα της Αγγλίας και είχε πονοκεφαλιάσει ουκ ολίγες φορές τους Βρετανούς αμυντικούς.

Έτσι η παράταση ήρθε σαν φυσικό επακόλουθο.

Η παράταση είχε άγχος, νεύρα, πίεση και δύο αλλαγές στο φινάλε της. Ο Σάντσο και ο Ράσφορντ επιλέχτηκαν από τον Σάουθγκεϊτ για τα πέναλτι, αλλά αποδείχτηκε πως όταν βάζεις παίκτες «κρύους» για να εκτελέσουν μπορεί να σου γυρίσει μπούμερανγκ. Στη διαδικασία των πέναλτι οι Σάντσο και Ράσφορντ αστόχησαν, το ίδιο έκανε και ο Σάκα, με τον Ντοναρούμα να είναι πλέον ήρωας για τη χώρα.

Ο Ιταλός τερματοφύλακας έπιασε δύο πέναλτι στη σειρά, η Ιταλία επικράτησε με 3-2 στη διαδικασία της… ρουλέτας και για δεύτερη φορά στην ιστορία της στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Εικόνα της βραδιάς ο Σπινατζόλα να πανηγυρίζει με τις πατερίτσες, (ήταν ο άτυχος της Ιταλίας καθώς στον αγώνα με το Βέλγιο έπαθε ρήξη αχίλλειου τένοντα).

Το… Ιts coming home, έγινε Its coming Rome, με την Αγγλία να μην μπορεί να πάρει το πρώτο της Ευρωπαϊκό τρόπαιο μέσα στο σπίτι της και τελικά το τρόπαιο να ταξιδεύει για τη Ρώμη.