Ριέκα – ΠΑΟΚ 0-2

Έκανε το καθήκον του ο ΠΑΟΚ και πέρασε στους ομίλους του Conference League.

O ΠΑΟΚ πήγε στη Κροατία να κάνει το καθήκον του και να μην αφήσει ορφανό τον Ολυμπιακό να πορεύεται στην Ευρώπη. Έτσι η χώρα μας θα έχει εκπροσώπηση πλέον και στο UEFA Conference League.

O ΠΑΟΚ κέρδισε 0-2 τη Ριέκα μέσα στην έδρα της και άφησε τη Κροατική ομάδα εκτός συνέχειας Ευρωπαϊκών διοργανώσεων.

Ο δικέφαλος του βορρά ξεκίνησε το ματς πιέζοντας ψηλά, θέλοντας να εκμεταλλευτεί τα λάθη που θα πιθανόν να δημιουργούσε η πίεσή του.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Ελ Καντουρί έκλεψε τη μπάλα, ο Σβιντέρσκι επωφελήθηκε, έστρωσε στο Σβαμπ και αυτός δεν το σκέφτηκε πολύ. Έκανε το σουτ περίπου 10 μέτρα έξω από τη περιοχή της Ριέκα αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Πρσκάλο. Στο ριμπάουντ ο Ζίβκοβιτς κράτησε τη μπάλα εντός αγωνιστικού χώρου, έβγαλε θαυμάσια πάσα στον Κούρτιτς μέσα στη περιοχή και αυτός τη γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλντι που ο Ελ Καντουρί με πλασέ έστειλε τη μπάλα ξανά στο δοκάρι.

Οι δύο παίχτες του ΠΑΟΚ που είχαν τα δοκάρια, πέντε λεπτά αργότερα συνεργάστηκαν για το 1-0 του ΠΑΟΚ. Ο Σβαμπ πήρε τη μπάλα λίγο πιο μπροστά από το κέντρο, την κουβάλησε μέχρι τη περιοχή και την ώρα που ήταν έτοιμος για το σουτ είδε τον Ελ Καντουρι να κάνει την κίνηση, του έβγαλε την κάθετη πάσα μέσα στη περιοχή και ο Μαροκινός με προβολή έγραψε το 1-0.

Η Ριέκα ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και να ψάξει το γκολ. Στο 18′ από μία λάθος πάσα του Βιειρίνια ο Τόμετσακ έκλεψε τη μπάλα στο ύψος του κέντρου, την κουβάλησε μέχρι ένα σημείο και έκανε ένα σουτ περίπου από τα 15 μέτρα έξω από τη περιοχή αλλά ο Πασχαλάκης δεν απειλήθηκε.

Στο 33′ ο Αμπάς απείλησε την άμυνα του ΠΑΟΚ με ένα σουτ λίγο έξω από τη περιοχή, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από την εστία του Πασχαλάκη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Αμπάς από εκτελεστής έγινε δημιουργός. Από θέση έξω δεξιά, γύρισε τη μπάλα στο μέσα στη περιοχή και ο Ντρμιτς από πλεονεκτική θέση δεν μπόρεσε να σκοράρει, χάνοντας την ευκαιρία του αγώνα για τη Ριέκα.

Στο 41΄ ήρθε η απάντηση του ΠΑΟΚ με νέο δοκάρι του Ελ Καντουρί σε σουτ που έκανε από μακριά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ριέκα να πιέζει ξανά για να μπορέσει να ισοφαρίσει. Ο Σελάχι στο 55΄ απείλησε την άμυνα των φιλοξενούμενων ξανά από μακρινή απόσταση.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού άρχισε να πέφτει και το ματς παιζόταν στο κέντρο χωρίς πολλές φάσεις στα γκολποστ. Ο ΠΑΟΚ όταν η άμυνα της Ριέκα είχε τη μπάλα ανέβαινε ψηλά για να πιέσει και σε μία από αυτές τις φάσεις στο 80′ ο Ζίβκοβιτς έκλεψε τη μπάλα, έβγαλε γρήγορα στον Σβιντέρσκι και αυτός με τη σειρά του στον Μουργκ που με πλασέ στη κίνηση άφησε άγαλμα τον Πρσκάλο.

Κάπου εκεί το ματς τελείωσε και οι δύο ομάδες περίμεναν το τελικό σφύριγμα του διαιτητή.

ΡΙΕΚΑ: Πρσκάλο, Τόμετσακ (80′ Μπούσνα), Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς (71′ Βούκσιτς), Βούκσεβιτς (46′ Τσερίν), Ισάχ, Πάβισιτς, Λεπινίτσα (46′ Σελάχι), Αμπέμ, Ντρμπιτς (84′ Ομπρεγκόν).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (90+3 Αουγκούστο), Κούρτιτς (76′ Εσίτι), Καντουρί (67′ Μουργκ), Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (75′ Καγκάβα), Σβιντέρσκι.