Σαλσμπουργκ – Ολυμπιακός 3-0

Τα γκολ η Σαλσμπουργκ τα δοκάρια οι ερυθρόλευκοι

Με 4-3-3 ξεκίνησε την ομάδα του ο Πέδρο Μαρτινς με τους Τζολάκη, Ανδρούτσο, Σεμεδο, Σωκράτη, Αποστολόπουλο στην άμυνα. Στα χαφ ξεκίνησαν οι Μπουχαλακης, Πέπε, Καμαρά και στην επίθεση οι Ραντζελοβιτς, Μασούρας και Αραμπι.

Ο δυνατός άνεμος δυσκόλεψε τις προσπαθείς των ποδοσφαιριστών. Στο τρίτο λεπτό ο Κοϊτα έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη με τον Ολυμπιακό να απαντάει με σουτ του Μασούρα στο 8.

Στο 13 και στο 26 η Σαλσμπουργκ απείλησε με φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο άτυχος της αναμέτρησης Κοϊτα μετά από μαρκάρισμα του Σεμεδο αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Ο Ζουνουζοβιτς εκτέλεσε το φάουλ που κέρδισε ο άτυχος κοϊτα η μπάλα κοντραρε στον Αραμπί άλλαξε πορεία και το 1-0 ήταν γεγονός.

Όσο άτυχοι ήταν με το τραυματισμό του Κοϊτα οι Αυστριακοί τόσο τυχεροί ήταν στα γκολ, αφού και το δεύτερο γκολ μπήκε με κόντρα. Ο Καπαλντο σουτάρει από το ύψος της περιοχής ο Μπουχαλακης έπεσε για τάκλιν, η μπάλα βρήκε στο πόδι του, άλλαξε πορεία και πήγε στο παραθυράκι του Τζολάκη.

Στο 44 μετά από σέντρα του Ραντζελοβιτς ο Αραμπί πήρε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Κον. Στη συνέχεια της φάσης το ριμπάουντ πήρε ο Μασούρας, γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι και ο Σεμεδο με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κον.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μαρτινς έκανε πολλές αλλαγές με την ενδεκάδα του Ολυμπιακού να διαμορφώνεται ως εξής: Κρινστινσον, Λάλα, Καλογερόπουλος, Μάρκοβιτς, Ρεαμπτσιουκ, Τιάγκο Σίλβα, Κουντε, Σαπουντζής, Τσουμιτς, Βρουσαι και Αλγκασιμ Μπα.

Ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά και σε μια κόντρα στο 67 ο Αντεγεμι βγήκε στη πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και με σουτ από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

Στο 84 ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα δοκάρια του με το Τσουμιτς. Ο νεαρός Σέρβος ελιχθηκε στη περιοχή, σουταρε και είδε τη μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Επόμενο φιλικό των ερυθρόλευκων σήμερα με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας στις 19:00 και συνεχίζει τη Παρασκευή με την Ουφα και το Σάββατο με την Κραϊόβα του Μαρίνου Ουζουνίδη.