Σαρλερουά – ΠΑΟΚ 0-2

Ο ΠΑΟΚ παρουσιάστηκε καλύτερος στο δεύτερο φιλικό του επί Ολλανδικού εδάφους.

Τη νίκη με σκορ 2-0 επί της Σαρλερουά στο δεύτερο φιλικό του στην Ολλανδία πανηγύρισε ο ΠΑΟΚ, με τους Θεσσαλονικείς να παρουσιάζουν φανερά σημάδια βελτίωσης σε σχέση με το φιλικό επί της PSV.

Το σκορ για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκουν άνοιξε ο Νέλσον Ολιβέιρα στο 47′ σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Δικεφάλου, ενώ το τελικό 2-0 πέτυχε ο Μουργκ με ένα πολύ όμορφο γκολ.

O «Δικέφαλος του Βορρά» ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και ιδιαίτερα απο το 20′ και μετά ήταν πολύ πιεστικοί. Η ανάπτυξη του ΠΑΟΚ ήταν κυρίως από τα άκρα προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα της Σαρλερουά χωρίς όμως να έχει τη μεγάλη φάση. Έφτανε πολύ εύκολα μέχρι τη περιοχή αλλά χάλαγε όλη τη προσπάθεια στη τελική πάσα.

Μετά το 20′ απείλησαν 3 φορές την εστία της Σαρλερουά με τα σουτ των Βιεϊρίνια, Βαρέλα, αλλά και ένα επικίνδυνο γύρισμα του Σφιντέρσκι. Λίγο πριν κλείσει το πρώτο 45λεπτο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε άλλες δύο φάσεις με Σφιντέρσκι και Κρέσπο, οι οποίες όμως είχαν το ίδιο αποτέλεσμα, περνώντας άουτ με το 0-0 να παραμένει.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου άλλαξε όλη την ενδεκάδα για να δει το βαθμό ετοιμότητας και των άλλων παιχτών και του βγήκε σε καλό. Μόλις στο 47′ ο Μουργκ εκτέλεσε κόρνερ και ο Νέλσον Ολιβέιρα , με πλασέ στη κίνηση σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τα ασπρόμαυρα στη πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Η επόμενη καλή φάση για τον ΠΑΟΚ ήταν στο 64′ με το Βρακά να σουτάρει από το ύψος της περιοχής με τον τερματοφύλακα της Σαρλερουά να διώχνει σε κόρνερ. Στο επόμενο λεπτό ο Λούκας Ριμπέιρο έκανε άνω κάτω την άμυνα του ΠΑΟΚ με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 71′ από το ύψος της περιοχής ο Ζιλέ σούταρε με τον Ζίβκοβιτς να διώχνει εκ νέου.

Στο 88′ ο Μουργκ με αριστοτεχνικό σουτ σφήνωσε τη μπάλα τα δίχτυα, βάζοντας το κερασάκι στη τούρτα.

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Κρέσπο, Βαρέλα, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Εσίτι, Ουάρντα, Ζίβκοβιτς, Καγκάβα, Σβιντέρσκι

Η ενδεκάδα του ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο: Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Τσιγγάρας, Νινούα, Μουργκ, Τζόλης (83′ Τζόλης), Βρακάς, Ολιβέιρα