Σλόβαν Μπρατισλάβας – Ολυμπιακός 2-2

Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός, αλλά θέλει βελτίωση

Η Σλόβαν μετά την ήττα της με 3-0 στο Φάληρο ήθελε να προσπαθήσει να βάλει γκολ μέσα στα πρώτα 30 λεπτά για να «ζορίσει» τον Ολυμπιακό, σύμφωνα με τα λεγόμενα του προπονητή της Βλάντιμιρ Βάις.

Αυτό προσπάθησε να κάνει σε μία κόντρα στο 14ο λεπτό όταν ο ταχύτατος Χέντι ξέφυγε από το Σισέ αλλά με υπερένταση έκανε τη προβολή και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Βατσλικ.

Σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις μέχρι το 25′ αλλά με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα. Σε ένα από αυτά ο Ντε Μάρκο δέχτηκε την κόκκινη κάρτα αφού πήγε με το πόδι ψηλά και χτύπησε τον Μαντί Καμαρά.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Ολυμπιακός έκανε τη πρώτη του επικίνδυνη φάση όταν ο Ρέαμπτσιουκ από τα αριστερά γύρισε στο ύψος του πέναλντι ο Βαλμπουενά κοντρόλαρε τη μπάλα και με το αριστερό δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Κόβαν, καθώς η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του.

Στο 32′ όμως ο Κόβαν δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός. Ο Βαλμπουενά βρήκε έξοχα τον Ελ Αραμπί, ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκόρ για τον Ολυμπιακό, σε μία συνεργασία από τα παλιά.

Στο 41′ ήρθε η απάντηση από την Σλόβαν με τον Χεντί, ο οποίος αυτή τη φορά δεν αστόχησε σε κενή εστία. Ο Ζέρμιχάλ γύρισε τη μπάλα. η οποία πέρασε από όλους και έφτασε στον Χεντί και αυτός δεν δυσκολεύτηκε να την σπρώξει στα δίχτυα.

Έτσι έκλεισε το ημίχρονο με 1-1

Στο 54′ ο Βαλμπουενά κέρδισε φάουλ έξω από τη περιοχή και την ώρα που διαμαρτύρονταν οι γηπεδούχοι, η ευφυία του Ανδρέα Μπουχαλάκη βγήκε στο γήπεδο. Έστησε τη μπάλα γρήγορα, έδωσε στον Ονιεκούρου και αυτός με πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το 1-2.

Στο 59΄ ο Ελ Αραμπί έχασε ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του αλλά ο Κόβαν του είπε όχι σε τετ-α-τετ, ενώ δευτερόλεπτα αργότερα από γέμισμα του Ρέαμπτσιουκ ο Εμβιλά δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 62′ σε κόρνερ που εκτέλεσαν οι Σλοβάκοι ο Μποζίκοφ πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ο Γκριν στο δεύτερο δοκαρί με δεύτερη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ερχόμενος ως τρέιλερ.

Στο 84΄ο Ολυμπιακός απείλησε με ένα σουτ του Βρουσάι μέσα από τη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Σλόβαν: Τσόβαν, Ντε Μάρκο, Μπόζικοφ, Κασιά, Πάουσεκ (85′ Κρίζαν), Κανκάβα, Γκριν (85′ Χρντσαρ), Ζμραλ, Βάις (79′ Στρέλετς), Τσάβριτς (67′ ντε Καμπς), Εντί (79′ Ντράζιτς)

Ολυμπιακός: Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (72′ Κουντέ), Μαντί Καμαρά (36′ Μπουχαλάκης), Βαλμπουενά, Αγκισμπού Καμαρά, Ονιεκούρου (72′ Χασάν), Αραμπί (72′ Βρουσάι)