Tα αποτελέσματα των προκριματικών των Champions League – Europa League

Γκολ και θέαμα στα προκριματικά

Γκολ και θέαμα στα προκριματικά των ευρωπαϊκών διοργανώσεων. Πάμε να δούμε αναλυτικά τα αποτελέσματα.

Γιάνγκ Μπόις – Φερενσβάρος: 3-2

Tα πρώτα δέκα λεπτά ήταν αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες και η μπάλα παιζόταν στο χώρο του κέντρου. Η Φερενσβάρος άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με μία βολίδα του Μπόλι μέσα από τη περιοχή με τον Φεβρ να μένει άγαλμα μη μπορώντας να κάνουν τίποτα.

Δύο λεπτά αργότερα ο Έλια με ένα σουτ από τα 25 μέτρα έκανε το 1-1. Ο Ντιμπουζ δεν μπόρεσε να διώξει τη μπάλα αφού έσκασε μπροστά του και πέρασε κάτω από τα χέρια του.

Στο 25′ ο Σίλβαν Χέφτι θα αφήσει με παίχτη λιγότερο τη Γιάνκ Μπόις αφού ανέτρεψε τον Ζούμπκοφ πριν πλασάρει τον Φεβρ. Ο διαιτητής έδωσε το πέναλντι αμέσως. Ο Ουζούν ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι αλλά σημάδεψε το δοκάρι και στη επαναφορά ο Λεϊντούν έκανε προβολή στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα αλλά χτυπώντας και άθελά του τον αντίπαλο αμυντικό. Έτσι το γκολ δεν μέτρησε και καταλογίστηκε επιθετικό φάουλ.

Στο 39′ ο Βίσεντ Σιέρο έβαλε ένα εκπληκτικό γκολ με σουτ – βολέ έξω απο τη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Ντιμπουζ, κάνοντας το 2-1

Στις καθυστερήσεις ο Ντιμπούζ ήταν σε ετοιμότητα σε σουτ του Φασνάχτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο. Τα δέκα πρώτα λεπτά αναγνωριστικά. Στο 56′ ο Ζούμπκοφ εκτέλεσε απευθείας φάουλ με τον Φεβρ να διώχνει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Καμαρά προσπάθησε από κοντά να κερδίσει το Ντιμπούζ χωρίς επιτυχία.

Ότι δεν κατάφερε ο Καμαρά το κατάφερε ο Γκαρσία στο 65′ όταν πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή έκανε το 3-1.

Στο 85′ ο Φρανκ Μπολι με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή έκανε το 3-2 που ήταν και το τελικό σκόρ

Mάλμε – Λουντογκόρετς 2-0

Το παιχνίδι είχε χαμηλό ρυθμό στην αρχή. Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν με άσχημα γεμίσματα και με βαθιές μπαλίες να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες.

Η πρώτη καλή φάση ήταν για τη Μάλμε στο 16′ όταν ο Κρίστιανσεν σούταρε από το ύψος της περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Δέκα λεπτά αργότερα η Μάλμε έκανε το 1-0.  Μια υπέροχη συνεργασία μεταξύ του Βέλικο Μπιρμάνσεβιτς και του Όσκαρ Λεβίτσκι έδωσε στον πρώτο καθαρό οπτικό πεδίο προς την εστία από το όριο της περιοχής. Αυτός δεν απογοήτευσε τους συμπάικτες του, αφού νίκησε τον Κάχλινα, στέλνωντας τη μπάλα στην δεξιά πλευρά της εστίας.

Στο 44′ ο Τεκπετέϊ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει, με συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Ντάχλιν έσωσε την ομάδα του. Με αυτή τη φάση τελείωσε το πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά.

Στο 49′ ήταν η ώρα του Κάχλινα να κάνει μία εντυπωσιακή επέμβαση και να κρατήσει το 1-0 σε σουτ του Αντρές Κρίστιανσεν.

Δέκα λεπτά αργότερα η Μάλμε φωνάζει σωστά για πέναλντι σε ανατροπή του Βέλικο Μπιρμπάνσεβιτς αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε τίποτα.

Στο 61′ ο Αντρές Κρίστιανσεν έκανε το σουτ αλλά ο Κάχλινα απέκρουσε όμως η μπάλα για κακή του τύχη έφτασε στον Τζο Ίνγκε Μπρεγέτ ο οποίος μέσα από τη περιοχή και με εξουδετερωμένο τον Κάχλινα δεν αστόχησε.

Δύο λεπτά αργότερα πάλι ο Αντρές Κρίστιανσεν υποδέχεται μια ψηλή σέντρα ακριβείας μέσα στην περιοχή, ελέγχει την μπάλα και πιάνει ένα έξοχο σουτ προς το κέντρο της εστίας. Την επικίνδυνη προσπάθεια του σταμάτησε ο Κρίστιαν Κάχλινα με μια απίστευτη απόκρουση!

Μπενφίκα – Αϊντχόφεν 2-1

H Mπενφίκα μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 10ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Γιάρεμπτσουκ έκανε εξαιρετική κάθετη μπαλιά στο Ράφα Σίλβα που αυτός με πλασέ νίκησε τον Ντρόμελ.

Στο 29′ ο Έραν Ζάχαβι σκόραρε για την Αϊντχόφεν αλλά ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι και το γκολ δεν μέτρησε.

Στο 42′ ο Λούκας Βερίσιμο βρήκε πολύ κενό χώρο και έκανε το δύνατό σουτ από μακριά, που πήγε προς την πάνω δεξιά γωνία. Ο Ντρόμελ κάνει μια τρομερή απόκρουση και στέλνει τη μπάλα κόρνερ. Το κόρνερ εκτελέστηκε ο Όταμέντι πήρε τη πρώτη κεφαλιά η μπάλα έφτασε στον Χούλιαν Γουέϊγκλ ο οποίος από το ύψος της μικρής περιόχής έκανε το 2-0 για τη Μπενφίκα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν απογοητευμένοι και έπρεπε να μαζέψουν τα κομμάτια τους για να συνεχίσουν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Αϊντχόφεν να πιέζει και μόλις στο τέταρτο λεπτό της επανάληψης έκανε τη πρώτη της καλή φάση. Ο Μάρκο Βαν Χίνκελ δεν μπόρεσε όμως να κερδίσει τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο.

Ένα λεπτό αργότερα η Μπενφίκα απάντησε με δική της καλή στιγμή. Ο Ράφαελ Σίλβα βρήκε το κενό χώρο έκανε το σουτ αλλά ο Ντρόμελ έδιωξε.

Η Αϊντχόφεν στο 51′ απάντησε ξανά αλλά αυτή τη φορά σκόραρε κιόλας. Ο Γκόντι Γκάπκο με βολίδα στη δεξιά γωνιά του Βλαχοδήμου έγραψε το 2-1.

EUROPA LEAGUE

Σέλτικ – Αλκμάαρ 2-0:

Σε άλλο ένα παιχνίδι που είχαμε γρήγορο γκολ ήταν σε αυτό της Σέλτικ με την Αλκμάαρ.

Όμως πριν μπει το γκολ η Αλκμάαρ σπατάλησε τεράστια ευκαιρία να μπει αυτή μπροστά στο σκορ. Ο Βαγγέλης Παυλίδης σε τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

Μόλις στο 12′ η Σέλτικ μπήκε μπροστά στο σκορ. Ο Ντέιβιντ Τέρνμπουλ σέντραρε ο Κιόγκο Φουρουχάσι με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή έκανε το 1-0.

Η επόμενη μεγάλη φάση έγινε στο 51’από τον Όοστινγκ να παίρνει τη μπάλα μέσα στη περιοχή αλλά να μην μπορεί να πλασάρει σωστά. Η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

Δέκα λεπτά αργότερα ένα απίθανο αυτογκόλ του Τίμο Λέτσχερτ θα ρίξει στο καναβάτσο τους Ολλανδούς.