Τι είδαμε στα φιλικά των Ελληνικών ομάδων

Ολυμπιακός - Άρης 3-0 και Αϊντχόφεν - ΠΑΟΚ 1-0

Oλυμπιακός, Άρης και ΠΑΟΚ είναι σε στάδιο προαιτημασίας και έδωσαν φιλικά για να δουν το βαθμό ετοιμότητας τους εν όψει των προκριματικών αγώνων που ακολουθούν. O Oλυμπιακός υποδέχτηκε στο Γεώργιος Καραϊσκάκης τον Άρη, ενώ Ο ΠΑΟΚ φιλοξενήθηκε στο «Philips Stadium» από την Αϊντχόφεν.

Ολυμπιακός – Άρης:

Τα φιλικά είναι για τους προπονητές. Μην λέμε τα ίδια. Οι Προπονητές δοκιμάζουν πρόσωπα, σχήματα, τακτικές και βγάζουν τα συμπεράσματά τους.

Και οι δύο προπονητές έβγαλαν τα συμπεράσματα τους. Εξάλλου ήταν η πρόβα τζενεράλε και για τους δύο. Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στα προκριματικά του Champions League τη Νέφτσι Μπακού ενώ ο Άρης θα βρεθεί αντιμέτωπος στα προκριματικά του Conference League με την Αστάνα.

Οι Πειραιώτες πήραν πολύ καλό βαθμό στο τελευταίο τους τεστ πριν το πρώτο παιχνίδι με την ομάδα του Μπακού και πλέον επικεντρώνονται στις μεγάλες μάχες με την ομάδα του Αζερμπαϊτζάν. Ο Αρης από την άλλη, ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μισάωρο, όπου είχε δύο δοκάρια με τους Σάσα και Μπρούνο Γκάμα και έδειξε ότι θα είναι και φέτος ανταγωνιστικός.

Ο Πέδρο Μαρτίνς παράταξε τον Ολυμπιακό με 4-3-3, έχοντας τον Τζολάκη μπροστά από την εστία και τους Ανδρούτσο, Σεμέδο, Σωκράτη και Ρέαμπτσιουκ στην τετράδα της άμυνας. Οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά ήταν στα χαφ, με τους Μασούρα, Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί στην τριάδα της επίθεσης. Ο Ακης Μάντζιος από την άλλη παρέταξε την ομάδα της Θεσσαλονίκης στο φαληρικό γήπεδο με την εξής 11άδα: Ντένις, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Δεληζήσης, Μπεναλουάν, Σάσα, Ματίγια, Γκάμα, Γκαρσία, Μπερτόγλιο και Μαντσίνι.

Στο πρώτο μισάωρο ο Άρης ήταν κυρίαρχος του αγώνα. Με τρεξίματα, πίεση στη μπάλα, επιθετικότητα και πάταγαν με μεγάλη ευκολία τη μεγάλη περιοχή του Τζολάκη. Ο Άρης με κύριο εκφραστή του τον Μαντσίνι δημιουργούσε ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και με δύο δικά του γυρίσματα της μπάλας, ο Άρης είχε δύο δοκάρια. Στο 20′ Ο Μαντσίνι έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Σάσα σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή του Ολυμπιακού, αλλά η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ. Δέκα λεπτά αργότερα πάλι ο Μαντσίνι έστρωσε ωραία στον Μπρούνο Γκάμα σούταρε με το δεξί, αλλά όπως και στην περίπτωση του Λούκας Σάσα, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Τζολάκη.

Οι Θεσσαλονικείς δεν μπόρεσαν να σκοράρουν με τις ευκαιρίες που δημιούργησαν και η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων φάνηκε στο 37′ όταν στη πρώτη φάση των Πειραιωτών, ο Ραντζέλοβιτς έβγαλε σέντρα και ο Καμαρά με κεφαλιά «κανονιά» έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντένις για το 1-0.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ραντζέλοβιτς έκλεψε τη μπάλα στο κέντρο, τροφοδότησε τον Ελ Αραμπί σε θέση μέσα δεξιά, αυτός έβγαλε φοβερή πάσα με το εξωτερικό στον Εμβιλά και ο Γάλλος με σουτ στη κίνηση από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε αισθητά. Οι πολλές αλλαγές από τους προπονητές και οι πολλές διακοπές στο παιχνίδι λόγω μικροτραυματισμών επηρέασαν την εικόνα των δύο ομάδων. Aν εξαιρέσουμε ένα πλασέ του Μήτρογλου που σταμάτησε ο Τζολάκης από τη μικρή περιοχή μέχρι και το 70′ δεν υπήρχε τίποτα το αξιόλογο. Η μπάλα παιζόταν στο χώρο του κέντρου. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ από τους Βρουσάι και Ραντζέλοβιτς αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 77′ ο Καμερουνέζος Κούντε μας έδειξε ένα δείγμα της κλάσης του. Ο χαφ του Ολυμπιακού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του (ακόμα και συμπαίκτη) μπήκε στη περιοχή και τη κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Ραντζέλοβιτς, ο οποίος σταμάτησε τη μπάλα με το αριστερό, σούταρε με το δεξί και έκανε το 3-0.

Στα τελευταία λεπτά οι δύο ομάδες έριξαν στροφές, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό με 3-0.

Για τον Ολυμπιακό ξεχώρισε ο Ράζαλ Ραντζέλοβιτς που είχε μία ασσίστ στο 1-0, ένα γκολ 3-0 και κλέψιμο πριν πασάρει ο Ελ Αραμπί στον Εμβιλά για το 2-0.

Για τον Άρη ο καλύτερος του γηπέδου ήταν χωρίς αμφιβολία ο Μαντσίνι που δημιούργησε μεγάλους κινδύνους για την άμυνα του Ολυμπιακου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Σεμέδο (65′ Ουσεϊνού Μπα), Παπασταθόπουλος (79′ Παπαδόπουλος), Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά (79′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (65′ Κούντε), Καμαρά (46′ Χασάν), Ραντζέλοβιτς (79′ Τσούμιτς), Μασούρας (46′ Αγκιμπού), Αραμπί (65′ Βρουσάι).

ΑΡΗΣ (Α. Μάντζιος): Ντένις (46′ Κουέστα), Σάκιτς, Μπεναλουάν (82′ Ασλανίδης), Δεληζήσης, Σούντγκρεν, Σάσα, Ματίγια (55′ Τζέγκο), Ματέο Γκαρσία (69′ Γκάνεα), Γκάμα (55′ Μήτρογλου), Μπερτόγλιο (55′ Μπρούνο), Μαντσίνι (69′ Μάνος).

Αϊντχόφεν – ΠΑΟΚ:

Ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο Ράσβαν Λουτσέσκου μετά τη φιλική ήττα από την εμφανώς πιο έτοιμη Αϊντχόφεν, η οποία αντιμετωπίζει τη Γαλατασαράι τη Τετάρτη 21 Ιουλίου για το δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League. Πως να μην είναι άλλωστε αφού το 1-0 κολακεύει τον ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να βάλει δύσκολα στους Ολλανδούς.

Ο Ράσβαν Λουτσέσκου παρέταξε τον ΠΑΟΚ με Ζίβκοβιτς, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Περέιρα, Α. Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί, Εσίτι, Λάμπρου, Καγκάβα, Σβιντέρσκι, σε σχηματισμό 4-4-1-1

Ο ΠΑΟΚ είχε πολλά προβλήματα απέναντι στους Ολλανδούς και έδειξε ότι θα χρειαστεί πολύ δουλειά για να αφομοιώσει τη φιλοσοφία του προπονητή του.

Από τα πρώτα λεπτά, η Αϊντχόφεν πήρε πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και ανάγκασε το Δικέφαλο να αμύνεται διαρκώς. Oι Ολλανδοί απείλησαν με τους Ραμάλιο (6′) και Μαντουέκε (7′) να μη βρίσκουν στόχο. Στο 10′ ο Ζάχαβι σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ισραηλινός δοκίμασε το σουτ αλλά ο Ζίβκοβιτς μπλόκαρε την μπάλα.

Η ομάδα του Σμιντ ήταν αποφασισμένη να «πνίξει» τον ΠΑΟΚ και δεν σταμάτησε να πιέζει λεπτό. Ο Φερτέσεν απείλησε δις (12′, 18′), ο Ζίβκοβιτς σταμάτησε τον Γκέτσε από κοντά στο 25′, ενώ στη συνέχεια ο Φαν Χίνκελ σημάδεψε το δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα, η Αϊντχόφεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Σε σουτ του  Φαν Χίνκελ ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε αλλά ο Μαντουέκε πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0 στο 26′.

Ένα λεπτό αργότερα πάλι ο Φαν Χίνκελ απείλησε την εστία του Ζίβκοβιτς αλλα ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απομάκρυνε τον κίνδυνο. Στο 38′ πλασέ του Μαντουέκε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να μην έχει κάνει ούτε ένα σουτ.

Ο Λουτσέσκου στο ημίχρονο άλλαξε όλη την ενδεκάδα και η ομάδα του απείλησε για πρώτη φορά στο 54′ με τον Τζόλη. Ο Έλληνας διεθνής πάτησε περιοχή από αριστερά έκανε το σουτ, με τον τερματοφύλακα των Ολλανδών να μπλοκάρει την μπάλα.

Η Αϊντχόφεν ανέβασε την απόδοσή της και απείλησε δύο φορές στο 60′, με τον Πασχαλάκη να διώχνει το σουτ του Σανκαρέ και η προσπάθεια του Ιχατάρεν στη συνέχεια πέρασε άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Τζούνιορ στο 64′.

Οι Ολλανδοί δεν κυνηγούσαν το δεύτερο γκολ και έχασαν νέα ευκαιρία στο 72′, με τον Πασχαλάκη να σταματάει τον Ιχατάρεν από κοντά.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα με τους Ολλανδούς να πιέζουν. Μετά το 80′ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και το 1-0 έμεινε ως το τέλος.

Οι καλύτεροι παίχτες του ΠΑΟΚ ήταν χωρίς αμφιβολία οι τερματοφύλακές του, ενώ η ανασταλτική λειτουργία του ΠΑΟΚ γενικά δεν πήγε καλα.

Απο τη PSV ξεχώρησε ο Φαν Χίνκελ που ήταν πολύ απειλητικός και ο Γκέτσε που ήταν ο συνδετικός κρίκος του κέντρου και της επίθεσης της Ολλανδικής ομάδας.

ΑΙΝΤΧΟΦΕΝ: Ντρόμελ, Μβουένε (46′ Τέζε), Ραμάλιο (46′ Πρέπερ), Μποσκαλί (46′ Ομπίσπο), Μαξ (46′ Όπεγκαρντ), Φαν Χίνκελ (46′ Φίρχεφερ), Σανγκαρέ (85′ Ρίγκο), Μαντουέκε (46′ Ιχαταρέν), Γκέτσε (46′ Τόμας, 83′ Σάμπο), Βέρτεσεν (46′ Ζούνιορ), Ζάχαβι (46′ Φοφάνα)

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς (46′ Πασχαλάκης), Τέιλορ (46′ Λύρατζης), Βαρέλα (46′ Μιχάι), Μιχαηλίδης (46′ Κρέσπο), Περέιρα (46′ Ροντρίγκο), Εσίτι (46′ Νινούα), Ελ Καντουρί (46′ Σβαμπ), Α. Ζίβκοβιτς (46′ Μουργκ), Καγκάβα (46′ Βρακάς), Λάμπρου (46′ Τζιόλης), Σβντέρσκι (46′ Ολιβέιρα, 78′ Κούτσιας)