Το λιοντάρι βρυχήθηκε, η Μπάγερν «πάγωσε».

Φανταστικός Ολυμπιακός «κατασπάραξε» την Μπάγερν στο ΣΕΦ

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Αν το λιοντάρι βρυχηθεί, η καλύτερη επιλογή είναι να τρέξεις. Ούτως ή άλλως θα σε κατασπαράξει αλλά τουλάχιστον θα προσπαθήσεις να σωθείς.

Η Μπάγερν καταρχάς πάγωσε και όταν σκέφτηκε ότι πρέπει να σωθεί κάνοντας το σερί 15-0 ήταν αργά.

Ο Ολυμπιακός «μύρισε» τον φόβο της Γερμανικής ομάδας από την αρχή με το 10-0 να το μαρτυρά. Αν δεν σας πείθει αυτή η μαρτυρία τι θα λέγατε να πάμε λίγο αργότερα στο τέλος της πρώτης περιόδου με το σκορ 26-10; Kαι αν ούτε με αυτό είστε καλυμμένοι ας πάμε στο τέλος του ημιχρόνου, όπου η Μπάγερν είχε σκοράρει δύο λιγότερους πόντους από την πρώτη περίοδο του Ολυμπιακού με το σκορ στο 24-49 (!).

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν στο παρκέ του ΣΕΦ αγριεμένοι θέλοντας να τελειώσουν από νωρίς το παιχνίδι και το κατάφεραν. Οι παίκτες της Μπάγερν ήταν αποσβολωμένοι μη μπορώντας να κάνουν το παραμικρό στην «σκυλίσια» άμυνα του Ολυμπιακού και στις ορέξεις των ερυθρόλευκων στην επίθεση.

Και όλα αυτά χωρίς οι ερυθρόλευκοι να έχουν ευστοχήσει σε σουτ τριών πόντων ως το 28′, όταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με το μπασκετικό θράσος που τον διακρίνει ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο του Ολυμπιακού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε τη τρίτη περίοδο με 65-37. Κάτι που σημαίνει πως χρειάστηκαν τρεις περιόδους για να κερδίσουν την Μπάγερν (το τελικό σκορ ήταν 83-60) που έχει κάνει ζημιές και ζημιές σε άλλες έδρες.

Ο φετινός Ολυμπιακός «έσπασε» ένα ακόμα ρεκόρ έχοντας 76% στα δίποντα σε εντός έδρας παιχνίδι. Εκτός έδρας έχει το εξωπραγματικό 81% με την Πρόκομ Τρεβίζο.

Μετά από ένα τέτοιο παιχνίδι και με ένα δύσκολο παιχνίδι να ακολουθεί, οι προπονητές ψάχνουν συνήθως κάτι για να ταρακουνήσουν τους παίκτες τους και να μην μείνουν στον θρίαμβο του πρώτου παιχνιδιού.

Ευτυχώς για τον Γιώργο Μπαρτζώκα δεν θα χρειαστεί να ψάξει πολύ τι θα είναι αυτό που θα πρέπει να τονίσει στους παίκτες του για τον επόμενο αγώνα. Ο Ολυμπιακός 6 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης κατέβασε ρυθμούς και δέχτηκε ένα σερί 15-0 από την Μπάγερν, το οποίο προήλθε κυρίως από χαμένα ριμπάουντ του Ολυμπιακού και όχι από την καλή επιθετική λειτουργία της Μπάγερν.

Ίσως αυτό το 15-0 να είναι ένα «θετικό» για τον Ολυμπιακό ενόψει της δύσκολης αναμέτρησης που ακολουθεί με την Βιλερμπάν.

Δύσκολο να επιλέξει κάποιος, MVP. O Bεζένκοφ παραλίγο να ήταν «διπλός» (1 ριμπάουντ του έλλειπε), ο Λαρεντζάκης ξεμπούκωσε τον Ολυμπιακό και έβγαλε φανταστικές άμυνες, ο Γουόκαπ εκτός της δημιουργίας και της άμυνας σκόραρε 13 πόντους, ο Ντόρσει παίζοντας λιγότερο από άλλες φορές (σκάρτα 18 λεπτά) ήταν εκεί σε άμυνα και επίθεση.

Προφανώς είχε δίκιο ο Τρινκιέρι που δήλωσε πριν την έναρξη του αγώνα πως: «Ο Ολυμπιακός πιθανότατα παίζει το καλύτερο ομαδικό μπάσκετ στην Ευρώπη».