Το πάλεψε στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός αλλά διασύρθηκε στο δεύτερο.

Γράφει ο Τάσος Αγραπίδης

Η εποχή του κορονοϊού έχει επηρεάσει τις περισσότερες ομάδες. Μία από αυτές είναι ο Ολυμπιακός. Μετά, το ΟΑΚΑ ο Ολυμπιακός πέρασε μεγάλη ταλαιπωρία, καθώς τα κρούσματα ανακοινώνονταν το ένα μετά το άλλο.

Ένας από τους τρόπους για να σταματήσει η πορεία του Ολυμπιακού και οι καλές εμφανίσεις ήταν αυτός. Ο άλλος ήταν οι τραυματισμοί. Τα έχουμε πει και τα έχουμε ξαναπεί. Κάθε χρόνο ο Ολυμπιακός είχε τουλάχιστον έναν σοβαρό τραυματισμό να διαχειριστεί. Φέτος του γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πρέπει να διαχειριστεί τον κορονοϊό.

Όσο είχε δυνάμεις πάλεψε ο Ολυμπιακός. Ξεκίνησε νωθρά (10-4) αλλά στη συνέχεια βρήκε ρυθμό, μάζεψε τη διαφορά και προηγήθηκε αρχικά με 19-21 στη πρώτη περίοδο.

Η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο  ήταν ανάλογη έως ένα σημείο. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα όσο είχε δυνάμεις έπαιξε πιεστική άμυνα και δεν επέτρεπε στην ομάδα του λαού να βάλει εύκολους πόντους. Ωστόσο η έλλειψη ρυθμού στην επίθεση και η αστοχία του Ολυμπιακού δεν τον άφησε να πάρει μεγάλη διαφορά, με αποτέλεσμα η ομάδα ου Γιάννη Σφαιρόπουλου να επιστρέψει εύκολα στο ματς στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν φανερά κουρασμένος και εκτός κλίματος. Δεν έπαιξε με την ίδια ένταση άμυνα και υπήρχε έντονη δυσαρέσκεια μεταξύ παικτών και μεταξύ παρκέ και πάγκου. Σε καμία από τις δύο μεριές του παρκέ δεν ήταν καλός ο Ολυμπιακός.

Με τον Γουόκαπ να μην απειλεί και τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να είναι σε κακό φεγγάρι, μοιραία ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ. Εξάλλου ακόμα και όταν ήταν σε καλές μέρες, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έμοιαζε να επιτίθεται με 4 παίκτες καθώς ο Γουόκαπ δεν μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη άμυνα εκτός αν πάει στη διείσδυση. Όσο καλά κάνει όλα τα υπόλοιπα πράγματα στο παρκέ ο Αμερικάνος, τόσο κακός επιθετικός είναι.

Πολύ κακός για τρίτο σερί παιχνίδι και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης, ο οποίος είναι ο αστάθμητος παράγοντας των ερυθρόλευκων διότι όποτε παίζει καλά συνήθως ο Ολυμπιακός κερδίζει. Και απορώ γιατί ο κόουτς Μπαρτζώκας τον άφησε σχεδόν 19 λεπτά στο παρκέ. Ήταν πολύ κακός και στις δύο άκρες του γηπέδου.

Ο μόνος που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων ήταν ο αρχηγός των ερυθρόλευκων, Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος σε 14 λεπτά, έβαλε 13 πόντους και μάζεψε δύο ριμπάουντ.

Για να συνειδητοποιήσει κανείς πόσο κακός ήταν ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, αρκεί να σας πω, πως σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο είχε βάλει 3 πόντους όλους κ όλους μέχρι να κάνει εκείνο το ξέσπασμα ο Ντόρσεϊ 1:30 πριν τη λήξη του αγώνα, όταν όλα είχαν κριθεί, να βάλει δύο φορές συνεχόμενες καλάθι και φάουλ και να κάνει συνολικά ένα μικρό σερί 0-10 ο Ολυμπιακός για να συμπληρωθούν οι 13 πόντοι που έβαλε συνολικά στη τελευταία περίοδο.

Από τότε που η Ευρωλίγκα έφυγε από τη φάση του TOP 16 ο Ιανουάριος τον Ολυμπιακό τον έχει «ξεπατώσει». Η μόνη χρονιά που πήγε καλά τον Ιανουάριο ήταν το 2016 – 17 στην οποία είχε 4/5 νίκες.