Βlack out

Βίρτους-Προμηθέας 91-72: Οι πρωταθλητές Ιταλίας το καθάρισαν στην τρίτη περίοδο

Παρότι ο Προμηθέας ήταν ανταγωνιστικός μέχρι το ημίχρονο, οι πρωταθλητές Ιταλίας, Βίρτους Μπολόνια φόρτσαραν στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την νίκη με 91-72, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το ρεκόρ τους στο 5-2, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 2-5.

Η Βίρτους Μπολόνια μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με έντεκα πόντους (27-16, 8′ λεπτό). Οι Πατρινοί με επτά σερί πόντους μάζεψαν την διαφορά, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Αν και οι πρωταθλητές Ιταλίας είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας κατάφερε να ισοφαρίσει στο τέλος του ημιχρόνου (43-43).
Εκεί που περιμέναμε τον Προμηθέα, μετά το εξαιρετικό διάστημα που είχε στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, να μπει στο δεύτερο ημίχρονο ακόμα καλύτερο έπαθε black out και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν πατώντας το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-13, προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-56). Η Βίρτους Μπολόνια διατήρησε το προβάδισμα της και στην τέταρτη περίοδο και νίκησε τον Προμηθέα με 91-72.

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 43-43, 70-56, 91-72

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Τεσιτόρι 5 (4 ριμπάουντ), Μπελινέλι 9 (3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Παγιόλα 4, Αλιμπέγκοβιτς 14 (4/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρουζίερ 5 (5 ασίστ), Ζάιτεχ 9 (8 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 8 (2), Σερόν 2 (1), Σάμπσον 8 (4/5 δίποντα), Γουίμς 18 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Τεόντοσιτς 8 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ζούρος): Ρέι 7 (1), Σβαρτζ, Γκραντ 15 (5/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Γκάντι 4 (4 ασίστ), Χαντ 14 (7/11 δίποντα), Αγραβάνης 5, Γκίκας 8 (5 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 4 (6 ριμπάουντ), Μάιλς 6 (2), Γιαννόπουλος 9 (3/4 δίποντα), Μπαζίνας, Τανούλης.